Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE ILE ML MA SZKLANKA?

ILE ML MA SZKLANKA?

0
water-drink-glass-drinking

Czytając różne przepisy, łatwo się pogubić. Co autor miał na myśli, pisząc szklanka? Jaka jest pojemność szklanki? Chociaż często pojemności szklanek nie są precyzowane przez autorów przepisów, istnieje ułatwienie, którym się z Wami podzielimy.

Miary kuchenne – ile ml ma szklanka

Ile szklanka ma mililitrów? Otóż okazuje się, że przelicznik miar kuchennych nie jest aż taki straszny, jak go malują. Oczywiście znacznym ułatwieniem są tak zwane szklanki miarowe, które na mają zaznaczone pomiary objętości na sobie, tym samym niwelując dylematy gotujących lub piekących. Jednak jeśli takiej nie mamy tego typu szklanki bądź cylindra miarowego pod ręką, też śpieszymy pomóc.

W celu ułatwienia przyjęto, że standardowa szklanka ma ok. 250 mililitrów objętości. Oczywiście, istnieją wyższe szklanki, takie jak te do piwa, oraz mniejsze, najczęściej używanie do tzw. shotów. Jednak ta najczęściej spotykana szklanka ma około 25 ml objętości.

Ile gram ma szklanka wody?

Często również miary podawane są w gramach, a więc kolejne pytanie to ile gram ma szklanka wody. Na nasze szczęście, w tym przypadku przelicznik jednostek jest bardzo prosty. 1 mililitr jest równy 1 gramowi. Chociaż ta zasada jest adekwatna tylko w przypadku wody, jednak wiedza, że standardowa szklanka pomieści ok. 250 gramów, może być przydatna w gotowaniu i pieczeniu.

Podobnie, jeśli to przeliczanie jednostek jest trudnością, dobrze jest zapamiętać parę prostych konwersji, które będą przydatne w kuchni. A więc 1 litr równy jest 1000 mililitrów, natomiast 1 metr sześcienny to 1000 litrów. Ta wiedza może być potrzebna podczas pracy z przepisami na potrawy czy ciasta.