Stół w jadalni zwykle zajmuje centralne miejsce – przy nim spotykają się wszyscy bliscy, toczą się głośne rozmowy i spożywane są domowe posiłki. Odpowiedni mebel nie tylko uatrakcyjnia wygląd wnętrza, ale i uprzyjemnia wspólne spędzanie wyjątkowych chwil. Układ stelaża, wygląd nóżek czy nawet grubość blatu mają znaczenie. Sprawdź, jaki nowoczesny stół wybrać do industrialnej jadalni.

Jak wybrać nowoczesny stół do jadalni w stylu industrialnym?

Kluczowym aspektem podczas urządzania każdego pomieszczenia jest funkcjonalność. Design – nawet ten surowy i oszczędny, jak w przypadku stylu industrialnego – powinien łączyć się z funkcjonalnością. Aby wybrać odpowiedni stół i krzesła, najpierw dokładnie zmierz pomieszczenie. Dopiero gdy określisz wielkość mebli, możesz zacząć poszukiwania modeli wizualnie odpowiadających Twoim estetycznym wymaganiom.

W stylu industrialnym królują proste formy. Nie oznacza to jednak, że są mało wyraziste. Za atrakcyjność odpowiadają różnorodność struktur i dekoracyjne wykończenia. Prosty stół z geometrycznym stelażem prezentuje się nowocześnie i przykuwa wzrok. Nawiązaniem do cech industrialnej estetyki mogą być naturalne materiały albo takie, które swoim wyglądem je imitują. Widoczne słoje na blacie, surowy czarny metal czy szlachetna powierzchnia przypominająca kamień to industrialne motywy, na które warto zwrócić uwagę.

Modne stoły do salonu lub jadalni w stylu industrialnym składają się z metalowych stelaży oraz drewnianych blatów. Nierzadko są masywne i najczęściej mają prostokątne blaty. Powierzchnia w naturalnym, drewnianym odcieniu świetnie ociepla na pozór surową aranżację. W wykończeniach zrezygnuj z połysku na rzecz matu – głębokiego i bardziej eleganckiego.

Mocny akcent na stelaż, czyli masywny stół nowoczesny

Wstawienie nowoczesnego stołu do jadalni industrialnej może sprawić, że wnętrze zyska świeżość. Kluczowe znaczenie ma tutaj stelaż, który może mieć kształt litery „U” czy „X”. W przestronnych jadalniach doskonale sprawdzi się duży, prostokątny stół z grubymi nogami. Całość może być utrzymana w jednym kolorze, np. czarnym, albo bazować na kontraście. Nowocześnie wyglądają też modele z metalową, prostokątną podstawą zamocowaną do zewnętrznej strony blatu. To zdecydowanie wyraziste projekty, akcentujące kontrast między naturalnością drewnianego blatu i nowoczesnością metalowej podstawy. Takim niebanalnym designem wyróżniają się nowoczesne stoły z Agaty.

Nowoczesny stół do pokoju o niewielkim metrażu

Masz do urządzenia skromnych rozmiarów przestrzeń? Aby uzyskać efekt wizualnej lekkości, wybierz okrągły stół z cienkimi nóżkami, które delikatnie rozchylają się na boki. Taki mebel najczęściej można spotkać w aranżacjach w stylu skandynawskim, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełnił industrialne wnętrze. Wystarczy, że wybierzesz model z drewnianym lub czarnym blatem.

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, możesz też wybrać stół rozkładany. Na co dzień nie będzie zajmował wiele miejsca i pozwoli cieszyć się z wolnej przestrzeni. Z kolei w czasie spotkań towarzyskich, świąt czy ważnych uroczystości rodzinnych, wystarczy, że rozłożysz blat, a uzyskasz odpowiednio dużą powierzchnię, aby ugościć bliskich. Pamiętaj też, że nie bez znaczenia jest kształt stołu. Kwadratowy lub prostokątny możesz dosunąć do ściany, co ułatwia jego wkomponowanie w niemal każdą przestrzeń. W odróżnieniu od subtelnego, okrągłego blatu, proste linie są mocno zarysowane i podkreślają nowoczesny charakter.