Ozdoby świąteczne z papieru powracają do mody. Niegdyś kojarzone jedynie z pracami ze szkolnych zajęć plastycznych, dzisiaj zyskują na wartości.
Wszyscy w szkole w okresie przedświątecznym przygotowywaliśmy ozdoby choinkowe z papieru, takie jak gwiazdki z papieru, bombki z papieru czy łańcuchy na drzewko. Można mieć pewność, że w grudniu w każdym domu w którym mieszka przedszkolak pojawi się choinka z papieru. Tymczasem papierowe ozdoby i dekoracje z bibuły mogą być prawdziwą sztuką – wszystko zależy od osoby, która je wykonuje.
Folk na salonach
Folkowe wzory – kaszubskie, łowickie, małopolskie – przebojem zdobywają rynek. Drukowane są na kubkach, ceramice, zastawie stołowej, koszulkach, poduszkach, poszwach, a nawet… dzwonkach do rowerów. Wraz z modą na folkowe wzory, przyszła moda na tradycyjne polskie wycinanki. A te wykonywane były od zawsze z kolorowych papierów: przedstawiały ptaki, zwierzęta gospodarskie i motywy florystyczne.
Święconka i hej kolęda, kolęda!
Do najbardziej charakterystycznych należą z pewnością ludowe ozdoby bożonarodzeniowe z papieru. Najłatwiej wykonać łańcuchy choinkowe, które wymagają jedynie cierpliwości – cienkie paski papieru należy kleić ze sobą „na zakładkę”, aż do uzyskania pożądanej długości łańcucha na drzewko. Inne ozdoby z papieru na choinkę to z pewnością wycinanki przedstawiające ptaszki, świeczki, drzewka. Można je łączyć metodą kolażu. Bardzo modne, chociaż najtrudniejsze do wykonania, są lampiony z papieru. Nałożone zamiast klosza na małą lampkę nadają wnętrzu wyjątkowego ciepła i przyjemnej atmosfery.
Ozdoby wielkanocne z papieru to przede wszystkim kurczaczki, pisanki i motywy florystyczne. Można je wycinać z papieru i naklejać na okna lub podwieszać na cienkich żyłkach pod sufitem.
Dekoracje z papieru – jak zrobić?
Ozdoby papierowe mają ten zdecydowany plus, że można je robić mając podstawowe umiejętności i stopniowo przechodzić do bardziej zaawansowanych – a zawsze wyglądają efektownie. Te, które są najbardziej spektakularne, jak np. kule z papieru, wymagają głównie dużego zaangażowania i cierpliwości, a nie wielkiego doświadczenia w wykonywaniu dekoracji.
Przede wszystkim, przystępując do robienia ozdób papierowych, musimy przygotować:
- różnorodne papiery kolorowe – w formie bristolu lub zeszytów z papierami,
- kolorową bibułę,
- cienki nożyk do wycinania (taki do tapet i taśm),
- wstążeczki i sznurki,
- klej do papieru – najwygodniejszy jest w sztyfcie,
- szablony,
- ołówek,
- dziurkacz.
Te ostatnie są niezbędne do zrobienia różnych wycinanek. Jeśli mamy talent plastyczny, sami możemy narysować szablon, a następnie go dokładnie wyciąć. Jeśli jednak rysowanie wolimy oddawać w czyjeś inne ręce, w internecie znajdziemy wiele gotowych szablonów do wydrukowania.
Robienie ozdób z papieru zaczynamy od wymyślenia typu ozdoby oraz motywu, który ma być głównym na konkretnej dekoracji. Następnie przystępujemy do szkicu i wycinania ozdoby. Możemy ją dodatkowo ozdobić kredkami lub innymi papierami. Na koniec robimy dziurkę dziurkaczem i przewiązujemy wstążeczkę, dzięki której daną ozdobę można powiesić.