Strona główna PAZNOKCIE MANIKIUR I PEDIKIUR POPĘKANE PIĘTY – PROBLEM, KTÓREMU MOŻESZ ZARADZIĆ

POPĘKANE PIĘTY – PROBLEM, KTÓREMU MOŻESZ ZARADZIĆ

0
gołe stopy

Pękające pięty to przede wszystkim bolesna dolegliwość, która oprócz tego, że nie prezentuje się estetycznie, może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji. Czy jest sposób na popękane pięty?

Szacuje się, że co trzecia Polka boryka się z problemem, jakim są pękające pięty. Przyczyny tej dolegliwości są różne: od nieprawidłowej higieny stóp, poprzez nieodpowiednie obuwie, na poważniejszych chorobach jak nadwaga czy cukrzyca skończywszy.

Dlaczego pękają pięty?

Niektóre osoby mają podatność związaną z genami. Inne nie odżywiają się odpowiednio i spożywają za mało płynów: oprócz problemów ze stopami, obserwują wtedy także kłopoty z włosami, paznokciami i skórą.

Skóra, która znajduje się na stopach, jest szczególnie narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Z tego powodu jest blisko dwa razy grubsza niż skóra na innych częściach ciała. Zrogowaciałe pięty to częsta przypadłość, która jeśli w odpowiednim momencie zostaje leczona – poprzez częste peelingi i mechaniczne złuszczanie naskórka oraz krem do pięt – nie prowadzi do poważniejszych konsekwencji. Jednak poważniejsze zaniedbanie stóp prowadzi do ich pękania.

gołe stopy

 

Dlaczego pękanie pięt jest niebezpieczne?

Pęknięcie w pięcie tworzy szczelinę, przez którą mogą przenikać wgłąb wirusy i bakterie, prowadząc do zakażeń. W ich konsekwencji tworzą się sączące się rany, sprawiające ból przy każdym kroku. Nieleczone stany zapalne mogą przerodzić się w groźniejsze infekcje. Dlatego jeśli dostępna w aptece maść na pękające pięty nie przynosi rezultatu – koniecznie zwróćmy się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu po pomoc.

Eveline krem na pękające pięty

[buybox-widget category=”cosmetics” ean=”5901761911763″]

Co na popękane pięty mogę poradzić w domu?

Jeśli jest to nowy problem, możemy spróbować domowych sposobów, które w niegroźnych pęknięciach przynoszą spektakularne rezultaty. Ważna jest jednak systematyczność:

  • Zwiększ ilość wody w naszej diecie
  • Spożywaj większą ilość owoców i warzyw
  • Natłuszczaj pięty – przydatny okaże się krem na popękane pięty z mocznikiem, maść z witaminą A, a nawet zwykła oliwa z oliwek.
  • Mocz nogi – najlepiej w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie, z dodatkiem oliwki dla dzieci
  • Złuszczaj zrogowaciały naskórek – delikatnie, po kąpieli, kiedy skóra jest miękka
  • Zrezygnuj z niewygodnego obuwia – szpilki, bardzo dopasowane obuwie pozostaw w szafie.

Oxedermil krem do stóp

Medyczny sposób na popękane pięty

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z problemem sami, lub obserwujemy wysięk ze szczelin w piętach, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Ten na samym początku zajmie się zaleczeniem stanu zapalnego, co może wymagać stosowania maści z antybiotykiem. Następnie oceni głębokość szczelin i prawdopodobnie podda nas zabiegowi złuszczania zrogowaciałego naskórka. Zabieg ten nie jest bolesny, jednak wymagana jest pewna liczba jego powtórzeń. Wykonuje się go za pomocą mechanicznej frezarki, z diamentową końcówką, którą lekarz przeciąga po szczelinie w jednym kierunku. Jedynym przeciwwskazaniem do zabiegu jest cukrzyca. Wtedy lekarz musi ograniczyć się do środków farmakologicznych.