Strona główna DIETA I ZDROWIE REKONSTRUKCJA PIERSI BEZ TAJEMNIC

REKONSTRUKCJA PIERSI BEZ TAJEMNIC

0

rekonstrukcja piersi, dr Witwicki chirurg

Kobiety, które myślą o rekonstrukcji piersi, nurtuje wiele pytań dotyczących zabiegu. Odpowiadają na nie ekspert i autorytet w dziedzinie chirurgii plastycznej dr n. med. Tadeusz Witwicki oraz specjalista onkolog dr n. med. Sławomir Mazur. Zapraszamy też na bezpłatne konsultacje z tymi specjalistami podczas dnia otwartego, już 25.10!

Na jakiej podstawie kwalifikuje się pacjentkę do określonego typu  rekonstrukcji?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: To, jaką metodę wybierze chirurg, zależy od stanu pacjentki. Zasadą jest uzyskanie najlepszego wyniku kosmetycznego, z jak najmniejszym obciążeniem i narażeniem na dodatkowe komplikacje operowanej. Typów rekonstrukcji jest wiele, może to być: ekspanderoproteza, eskpander wymieniany na implant silikonowy, powiększenie płatami tkankowymi uszypułowanymi lub wolnymi oraz rekonstrukcja przeszczepem tkanki tłuszczowej. Podstawowym wymogiem pozwalającym w ogóle myśleć o operacji jest stan zdrowia. Pacjentka musi być zdrowa. Ważne jest to na jakim etapie leczenia się znajduje. W przypadku rekonstrukcji wtórnej musimy odczekać około 6 miesięcy od operacji amputacyjnej, aż do wytworzenia się dojrzałej blizny. Po chemioterapii należy odczekać ok. 1-3 miesięcy. Natomiast po naświetlaniu powinniśmy wstrzymać się z rekonstrukcją do około roku.

Czy rozciąganie skóry ekspanderem jest bolesne?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Aby zrozumieć ideę rozciągania skóry ekspanderem, ważne jest przedstawienie mechanizmu jego działania. Wraz z amputacją piersi usuwa się również dużą część skóry. Aby możliwe było uzyskanie wypukłości oraz umieszczenie implantu, koniecznie jest rozciągnięcie skóry. Ekspander wkłada się pod mięsień, pod powięź, następnie wypełnia się go roztworem soli fizjologicznej, aby wytworzyć lożę na implant. Musi być to zabieg przeprowadzany stopniowo, np. w odstępach tygodniowych. Po zakończeniu rozciągania konieczne jest odczekanie ok. 3 miesięcy, aby skóra nie skurczyła się na nowo. W miejscu wytworzonej loży umieszczamy implant, który imituje naturalną pierś. Samo rozciąganie nie jest bolesne, wypełnianie ekspandera jest prowadzone stopniowo, tak aby pacjentka mogła się czuć komfortowo. Zbyt duże wypełnienie nie jest ani wskazane, ani możliwe, dlatego cały proces jest przeprowadzany powoli.

Jak często powinno się badać piersi? 

Dr n. med. Sławomir Mazur: Samokontrola powinna być wykonywana co miesiąc, najlepiej w I połowie cyklu. Badania obrazowe głównie mammografia i USG regularnie, raz do roku. Badanie USG piersi u młodych do 40 roku życia, a mammografia po 40. Pacjentki po leczeniu raka piersi zarówno te młodsze jak i starsze – obowiązkowo nie rzadziej niż raz do roku mammografię, a w razie potrzeby dodatkowo USG bądź rezonans.

Na podobne pytania i wiele innych kwestii dr Tadeusz Witwicki (specjalista chirurg plastyk) oraz dr Sławomir Mazur (specjalista onkolog) odpowiedzą podczas dnia otwartego w Gabinecie dr. Tadeusza Witwickiego! 

Podczas bezpłatnych konsultacji w gabinecie będziesz mogła dowiedzieć się:

Jaka metoda rekonstrukcji jest odpowiednia w Twoim przypadku,

jak będą wyglądały piersi po operacji,

rozwiejemy wątpliwości, jeśli niepokoi Cię guzek w piersi (USG)

będziesz mogła zadać inne nurtujące Cię pytania!

Zapraszamy 25 października 2014 r., w godz. 10-15
. Zadzwoń, zapisz się!  Tel. 728-840-465

www.drwitwicki.pl