Świadome sny wzbudzają wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że mogą być wręcz niebezpieczne. Jak mieć świadomy sen? Czy świadome śnienie może nam czymś grozić?
Sen świadomy, po angielsku Lucid Dream, to sen, w trakcie którego zupełnie panujemy nad tym, co się nam przydarza i jesteśmy w pełni świadomi faktu, że śnimy. Pozwala to na kontrolowanie fabuły snu, a także intensywności doznań. Świadome sny porównywalne są do doświadczania rzeczywistości, ale mogą się między sobą różnić pod względem długości samego snu, stopnia skomplikowania i poziomem kontrolowania.
Do czego wykorzystywane są techniki świadomego snu?
Przede wszystkim, Lucid Dreams wykorzystywane są w psychologii do panowania nad koszmarami sennymi u osób, które z różnych przyczyn zmagają się z nimi z dużą częstotliwością. Niektórzy wykorzystują śnienie świadome do uzyskania wyższego stopnia relaksu, a także do zabawy.
Świadomy sen – niebezpieczny sposób na rozrywkę?
Przeciwnicy świadomych snów uważają, że zbyt częste sięganie po tę technikę może prowadzić do zaburzenia faz snu, a tym samym wpłynąć na funkcjonowanie mózgu. U niektórych osób intensywnie ćwiczących Lucid Dreams występują objawy zaburzenia percepcji – na jawie doświadczają oni uczuć związanych ze śnieniem i następuje u nich przemieszanie rzeczywistości sennej i realnej. Do zaburzeń percepcji zaliczane są na przykład fałszywe przebudzenie, kiedy śniącemu wydaje się, że jest już obudzony lub eksterioryzacja – kiedy ma on wrażenie, że jest poza własnym ciałem. Z pewnością świadome śnienie nie powinno być praktykowane przez osoby ze stwierdzonymi problemami tożsamościowymi oraz schizofrenią – prowadzić to może do pogłębienia się choroby.
Świadomy sen – techniki świadomego snu
Jak uzyskać świadomy sen? Przede wszystkim, należy skupić się na dogłębnym poznaniu technik relaksacyjnych. Pozwolą nam one na poznanie własnego ciała i zbudowanie z nim więzi, której na co dzień większość ludzi nie odczuwa.
• Metody psychologiczne
Najczęściej praktykowane i uznawane za najbezpieczniejsze. Zaczynamy od regularnego zapisywania naszych snów. Dużo czasu poświęcamy na zastanawianie się nad ich fabułą. Przed snem, tuż po położeniu do łóżka, powtarzamy sobie, że chcemy zapamiętać każdy sen oraz że chcemy przeżyć świadomy sen. Z czasem mózg po wejściu w fazę snu, w dalszym ciągu powtarza te komunikaty, a my uzyskujemy w śnie świadomość. Wymaga to jednak cierpliwości i czasu.
Bardzo popularną jest metoda rąk. W ciągu dnia kilka razy dziennie patrzymy na swoje dłonie. Po pewnym czasie, kiedy śnimy i widzimy we śnie własne dłonie, nasz mózg zaczyna kojarzyć ten moment z jawą. To jest chwila, w której mamy szansę na pozyskanie tajników świadomego śnienia.
Jeśli znasz podstawy medytacji, to jesteś na dobrej drodze do spróbowania świadomego śnienia. Umiejętność panowania nad swoim mózgiem w stanie głębokiej relaksacji ułatwia panowanie nad nim w trakcie snu.
• Techniki farmakologiczne i fizjologiczne
Przede wszystkim należy gruntownie poznać kolejne fazy snu oraz posiąść wiedzę, co się dzieje w ich trakcie. Następnie odmierzając odpowiednią ilość godzin wybudzać się w środku nocy, aby po godzinie kłaść się z powrotem z intencją świadomego snu.
Świadome śnienie jest łatwiejsze do nauki popołudniu – w tym czasie nasz mózg jest skłonny do krótkiej drzemki, przy jednoczesnym zachowywaniu przytomności.
Niektórzy decydują się na korzystanie ze środków farmakologicznych oraz ziół (niekoniecznie legalnych) – szczególnie metody szamańskie w Ameryce Południowej wykorzystują substancje psychoaktywne do wywoływania tego stanu. Oczywiście jest to metoda obarczona dużym ryzykiem i zdecydowanie nie jest polecana bez odpowiedniej kontroli lekarskiej.