Jak pozbyć się zaskórników? Podczas gdy młodzieńczy trądzik mija z wiekiem, tak z wągrami większość osób boryka się przez całe życie. Istnieje jednak sposób na wągry, który pomaga je skutecznie zwalczać. Aby wypowiedzieć wojnę wągrom trzeba poznać najpierw wroga. Przede wszystkim, czym są wągry?
Powstawanie zaskórników
W każdej minucie naszego życia gruczoły łojowe znajdujące się w skórze, produkują sebum, czyli tzw. łój skórny. Porami wydostaje się on na powierzchnię skóry i tam tworzy cienki film. Pełni on funkcję ochronną i nawilżającą. Za ilość produkcji sebum odpowiada gospodarka hormonalna. To dlatego w okresie dojrzewania, kiedy poziom hormonów ulega ciągłej zmianie, a także np. przed miesiączką możemy zaobserwować u siebie większą ilość problemów z cerą.
Wągry powstają wtedy, kiedy łoju jest za dużo, pory skóry są zatkane komórkami martwego naskórka lub brudem, albo budowa porów jest nieodpowiednia. Charakterystyczny czarny kolor wągrów wynika z kontaktu łoju z powietrzem.
Domowe sposoby na wągry
Sposoby na wągry są stosunkowo proste i polegają na przestrzeganiu kilku zasad prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy, ale także pleców, dekoltu, a nawet uszu – ponieważ wiele osób boryka się z problemem zaskórników także w tych miejscach.
• Dokładnie oczyszczaj
Dwa razy dziennie dokładnie myj twarz. Nie wystarczy sama woda, najlepiej sięgnąć po profesjonalne kosmetyki dostosowane do naszej cery. Jeśli codziennie wykonujemy makijaż, koniecznie dbajmy o to, aby każdego wieczoru zniknął z naszej twarzy. Zaskórniki na nosie nie znikną, jeśli będziemy nieuważnie pozostawiać resztki podkładu lub innych ciężkich kosmetyków na twarzy.
• Złuszczaj!
Wągry często powstają w wyniku zatkania porów komórkami martwego naskórka. Dwa razy w tygodniu przeprowadzajmy peeling. Do wyboru mamy peelingi z mikrogranulkami, drobinkami różnorodnych naturalnych substancji i peelingi chemiczne. Możemy też decydować się na peelingi naturalne: z kawy, cukru lub ziarenek ryżu.
• Stosuj kosmetyki do swojej cery
Nie używaj kremów o bogatej konsystencji, jeśli ich nie potrzebujesz. Zbyt ciężkie dla danej cery kosmetyki nie wchłaniają się wgłąb skóry, a jedynie czopują ujścia porów.
Maseczka na wągry do przygotowania w domu
Nie wystarczy jedynie złuszczaj i czyścić skórę codziennie aby uznać, że jest ona naprawdę dobrze oczyszczona. Raz w tygodniu warto zdecydować się na bardziej radykalne zabiegi. Po ciepłym prysznicu lub kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana i rozpulchniona, nałóżmy na twarz maseczkę z cynamonu i olejku arganowego. Cynamon skutecznie rozgrzewa pory skóry, wypychając zalegające w nich złogi na zewnątrz. Olejek arganowy łagodzi i koi, jednocześnie przywracając do równowagi wydzielanie sebum. Po zmyciu tej maseczki możemy nałożyć na twarz ubite jajko kurze, które ściągnie nam pory, zamykając je od zewnątrz i zapobiegając wnikaniu brudu z otoczenia w głąb skóry. Jajko zmywamy po 5 minutach.
Wizyta u kosmetyczki
Jeżeli powyzsze sposoby na zaskórniki nie dają satysfakcjonujących nas rezultatów – udajmy się do gabinetu kosmetologicznego. Najlepsze efekty w zwalczaniu wągrów mają zabiegi mikrodermabrazji przeprowadzane pod okiem specjalistów.
Jeśli z wągrów często powstają ropne zmiany – koniecznie zgłośmy się do dermatologa. Nasz problem może być o wiele poważniejszy i dotyczyć zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną lub trądziku.