Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE WSZYSTKO O LASEROWEJ KOREKCIE WZROKU

WSZYSTKO O LASEROWEJ KOREKCIE WZROKU

2

Jeśli zastanawiasz się, czy wykonać ten zabieg, albo jeszcze o nim nie słyszałaś, przeczytaj koniecznie tę rozmowę. Lek. med. Barbara Czarnota, specjalista chorób oczu z kliniki Lexum, wyjaśnie dokładnie, na czym polega laserowa korekta wzroku i dlaczego warto się jej poddać. Polecamy!

Barbara Czarnota, Lexum

 

Lek. med. Barbara Czarnota, okulistka, od 1999 r. pracuje w Lexum Centrum Okulistyczne w Poznaniu, gdzie specjalizuje się w diagnostyce i usuwaniu wad wzroku, leczeniu schorzeń rogówki oraz diagnostyce i leczeniu stożka rogówki. 
W 1999 roku, jako pierwsza w Wielkopolsce, wprowadziła do praktyki lekarskiej laserową chirurgię refrakcyjną rogówki. Od 2000 roku prowadzi szkolenia dla okulistów z tego zakresu.

 

Jak długo wykonuje się te zabiegi, czy są bezpieczne?

Pierwsze zabiegi były wykonywane około 20 lat temu i od tego czasu dziedzina laserowego usuwania wad wzroku bardzo prężnie się rozwija. Obecnie uważa się, że jest to najbardziej precyzyjna i najlepsza metoda usunięcia wady wzroku w sposób trwały i bardzo bezpieczny. W Polsce zabieg pojawił się ok. 17 lat temu, czyli dokładnie tyle, ile Klinika Lexum jest obecna na rynku. Ja sama pracuję w tym miejscu od 15 lat i przez cały ten czas usuwam pacjentom wady wzroku. Mam kontakt z pacjentami, którzy zrobili to 15 lat, 10 lat, 5 lat temu i na przykład przedwczoraj.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa 3 minuty, jest bezpieczny i bezbolesny. Pacjenci, którzy przychodzą do nas na badania kwalifikacyjne, często obawiają się bólu. Są to obawy niepotrzebne. Sam laser działa bardzo krótko – od parunastu to parudziesięciu sekund – na oko i naprawdę jest to bezbolesne. Pacjent może jedynie odczuwać delikatny ucisk na oko, ale tak naprawdę jest to bardziej podyktowane stresem.

Na czym dokładnie polega działanie lasera na wzrok?

Lekarz wykonuje zabieg laserowej korekcji wzroku za pomocą precyzyjnego urządzenia – lasera ekscymerowego. Ten komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej niż ludzki włos, warstwy rogówki. Krzywizna rogówki ulega zmianie i wpadające do oka promienie świetlne skupione są na siatkówce. Efektem tego działania jest poprawa widzenia. W zależności od wady wzroku, laser może spłaszczać rogówkę lub ją uwypuklać. Dzięki takiemu działaniu lasera, pozbawiamy pacjenta wady wzroku. Jak już powiedziałam, jest to najbezpieczniejsza metoda, znana od 25 lat. Nic bezpieczniejszego dotąd nie wymyślono i nie stworzono.

Jakie wady wzroku mogą być leczone tą metodą? 

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmantyzm. Krótkowzroczność nawet do ok. -10 dioptrii, nadwzroczność do ok. + 5-6 dioptrii i astygmatyzm do +- 5 dioptrii. Są to więc bardzo duże wady.

Jak przebiega wizyta w dniu zabiegu?

Zabieg ma charakter ambulatoryjny. Pacjent przychodzi do kliniki, jest oglądany jeszcze raz przez lekarza, odbywa się rozmowa, podczas której może jeszcze dopytać o przebieg zabiegu. Następnie zespół pielęgniarski przygotowywuje pacjenta i prowadzi go na salę operacyjną – tam przebywa on ok. 5-10 minut. Najwięcej czasu spędzamy na przygotowywaniu oka do zabiegu (wysuszenie, zakroplenie kropli znieczulających). Zabieg jest zupełnie bezbolesny, dlatego nie jest wymagane znieczulenie ogólne. Ważne jest też, aby pacjent cały czas miał kontakt z lekarzem i patrzył w światło lasera, bo od tego jest też uzależniony efekt końcowy. Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice ok. 2-3 godziny, ponieważ może odczuwać dyskomfort, np. łzawienie, światłowstręt, może mieć uczucie ciała obcego pod powiekami. Oczywiście te objawy zależą od tego, jaki typ zabiegu wybierzemy. My oferujemy parę typów – zabiegi powierzchowne i głębokie. Kwalifikujemy do nich pacjentów w zależności od wady wzroku i od parametrów rogówki. Po zabiegu, gdzie laser modeluje rogówkę na jej powierzchni, rehabilitacja jest dłuższa (ok. 3-4 dni), po głębszym pacjent może od razu jechać samochodem do domu.

Czy po zabiegu trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne? 

Nie jest to konieczne, bo słońce nie szkodzi oczom po zabiegu, ale taka ochrona pomaga wielu pacjentom, bo przez parę dni po zabiegu oczy są wrażliwe na światło i mogą łzawić. Można też używać podkładów czy korektorów – wiele kobiet o to pyta. Odradzam jedynie malowanie oczu, chyba że panie będą dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących demakijażu, bo to on jest tutaj najważniejszy, nie samo malowanie.

Czy zabieg można rozłożyć na dwa raz, raz korygując jedno oko, a potem drugie?

Uroda bez Tabu, Tatiana Sosna-Sarno, Olga Borys

Ja polecam, żeby ten zabieg wykonywać od razu na obu oczach, ponieważ w przeciwnym razie rehabilitacja jest potem przedłużona. Najlepiej usunąć wadę wzroku na jednym i na drugim oku jednocześnie. Często zdarza się, że pacjent, który decyduje się na korekcję wady tylko w jednym oku, po zabiegu wstaje i żałuje, że nie zdecydował się na operację obu oczu za jednym razem.

 

Lek. med. Barbara Czarnota z Tatianą Sosną-Sarno i Olgą Borys – obydwie aktorki poddały się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Olga Borys skorygowała tylko jedno oko.

 

Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku?

Jest to zabieg przeznaczony dla osób powyżej 18 r.ż. Najpierw należy wybrać się na badania kwalifikacyjne przeprowadzane w klinice. Trwają one około godziny. W tym czasie badana jest ostrość wzroku, ciśnienie wewnątrzgałkowe, wykonywana barwna topografia rogówki (pomaga określać szczegóły powierzchni rogówki), badanie w lampie szczelinowej oraz badanie dna oka. Jeśli wszystkie te badania przebiegną pomyślnie i nie będzie przeciwskazań ogólnych (takich jak cukrzyca czy choroby z autoagresji), wtedy możemy się umawiać z pacjentem na wykonanie zabiegu. Nie ma górnej granicy wiekowej, a zabieg robimy też osobom po operacji zaćmy. 

Czy noszenie soczewek kontaktowych jest przeciwwskazaniem do zabiegu?

Nie, ale pacjent powinien zdjąć je co najmniej na tydzień przed zabiegiem. To bardzo istotne. Wiem, że duża część populacji z wadami wzroku nosi soczewki, ale powikłania po nich są parę razy częstsze niż powikłania po zabiegu laserowym. Tylko tak nam się wydaje, że soczewki są świetne na problemy wad wzroku. Zwykle do czasu. 

Jak by Pani zachęciła do tego zabiegu niezdecydowanych?

Ludzie po laserowej korekcji wzroku są bardzo szczęśliwi. Mówię to na bazie moich 15-letnich doświadczeń. Nie ma pacjentów, którzy żałują i mówią, że podjęli złą decyzję. Na świecie zabieg ten wykonało już ponad 30 mln ludzi, aż 98% z nich polega go pznajomym. Laserowa korekcja wzroku poprawia komfort codziennego życia, i to bardzo! Okulary są uciążliwe, utrudniają malowanie i uprawianiu sportów, trzeba na nie wydawać mnóstwo pieniędzy. 

A jaki jest koszt laserowej korekty wzroku?

W naszej klinice cena zabiegów zaczyna się już od 1500 zł. 

Dziękujemy za rozmowę. 

2 KOMENTARZE

  1. Nowoczesne metody zawsze są najlepsze. Ostatnio na rynek weszła metoda laserowej korekcji wzroku, która nazywa się Lentivu. Wykonuje się ją we wszystkich klinikach Optegra. Wyróżnia ją to, że szybko się ją wykonuje i efekty są natychmiastowe,

  2. Ja miałem zabieg u Dr Michnowskiego w Białymstoku. Kierowałem się opiniami znalezionymi na Internecie oraz ceną. Laserowa korekcja została wykonana metodą Relex Smile. Miałem trochę obaw, bowiem sam dużo pracuję przy komputerze, ale tak naprawdę już dzień po zabiegu widziałem dobrze. (Miałem wadę -5,00 D w obu oczach). Jedyne co, to trzeba było 2-3 tygodnie odpocząć od aktywności fizycznej a praca przy komputerze wiązała się z odpoczynkami co ok. 1h, żeby nie przemęczyć oczu. Żadnych innych dolegliwości nie miałem – zabieg jak najbardziej skuteczny i na plus!