Strona główna PERFUMY ZAPACHY PRAKTYCZNIE ZIOŁOWE OLEJKI ETERYCZNE

ZIOŁOWE OLEJKI ETERYCZNE

0

Częściej stosujemy olejki o zapachach kwiatowych czy owocowych, rzadziej ziołowych. A warto je wypróbować, zwłaszcza jesienią i zimą, bo doskonale walczą z przeziębieniami i infekcjami. Zobacz, jakie olejki wybrać i jak je stosować.

Dr Beta poleca następujące olejki:

Olejek drzewa herbacianego

olejek drzewa herbacianegoCzy wiesz, że poza nazwą nie ma nic wspólnego z herbatą? Skąd się zatem wzięła jego nazwa? Otóż w XVIII wieku, po dotarciu do Australii, marynarze kapitana Cooka, angielskiego żeglarza i odkrywcy, użyli liści jednego z drzew do parzenia wywaru zastępującego herbatę, nazywając je herbacianym. Niezwykle cenne właściwości – bakterio-, grzybo- i wirusobójcze posiada olejek eteryczny otrzymywany przez destylację liści tego drzewa z parą wodną. Dlatego bardzo często stosowany jest przy przeziębieniach, grypach, infekcjach skóry, grzybicach, a także do dezynfekcji powietrza. W pojawiających się zwłaszcza jesienią infekcjach układu oddechowego możemy zastosować aromaterapeutyczną mieszaninę olejków do inhalacji, w jej składzie powinny znaleźć się 3 krople olejku drzewa herbacianego i po jednej kropli olejków: lawendowego i manuka.

Olejek kolendrowy

Otrzymywany jest przez destylację nasion kolendry z parą wodną. Wszyscy znamy kolendrę z naszych kuchni. Ta popularna przyprawa używana jest zazwyczaj do różnego rodzaju marynat. Olejek zaś pomaga między innymi gdy cierpimy z powodu napięcia nerwowego, reumatyzmu i zatruć pokarmowych. A połączenie efektu ciepła i wydzielającego się olejku w okładach z rozgrzanych nasion kolendry daje doskonałe rezultaty przy bólach reumatycznych.

Olejek majerankowy

Majeranek uprawiany jest w Europie i Ameryce. Ten nieodłączny towarzysz każdej pani domu, nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat. W zabiegach aromaterapeutycznych olejek majerankowy znajduje szerokie zastosowanie przy bólach mięśniowych, nerwobólach, nadciśnieniu, bezsenności, migrenach reumatyzmie i przeziębieniach. Kiedy bolą nas mięśnie, możemy masować ciało specjalną mieszaniną olejków: majerankowego (3 krople), lawendowego i rozmarynowego (po 1 kropli). Olejki dodajemy do 1 łyżki stołowej oleju roślinnego.  

Olejek rozmarynowy

Uważany za jeden z najcenniejszych w aromaterapii. Znany już w starożytności, w średniowieczu był jednym ze składników słynnej Wody Królowej Węgier. Olejek ma właściwości pobudzające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odmładza i wzmacnia system immunologiczny. Łagodzi zatem zmęczenie fizyczne i umysłowe, zaburzenia pamięci i pracy serca. Jest skuteczny przy żylakach, kaszlu, reumatyzmie i problemach związanych z menstruacją. Kiedy jesteśmy zmęczeni, możemy z powodzeniem zastosować w kominku aromaterapeutycznym pachnącą mieszankę olejków, na czele z olejkiem rozmarynowym (5 kropli), ylangowym (2 krople) i cytrynowym (3 krople). Roztaczająca się w pomieszczeniu woń doda nam sił, usunie znużenie i poprawi samopoczucie.

olejek rozmarynowy Dr Beta

Zioła nie muszą towarzyszyć nam tylko w kuchni. Olejki eteryczne roztaczające swą niezwykłą ziołową woń, pomagają na wiele problemów zdrowotnych i doskonale pielęgnują naszą skórę. A być może podczas zabiegów aromaterapeutycznych ich piękny zapach pobudzi również naszą wyobraźnię, przyczyniając się tym samym do powstania nowych, oryginalnych dań?

Uwaga:

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Należy unikać zabiegów z użyciem olejków cytrusowych, gdy planujemy kąpiele słoneczne.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Więcej na: www.drbeta.pl