Strona główna PIELĘGNACJA DEPILACJA BRAZYLIJSKA – GŁADKOŚĆ ABSOLUTNA?

DEPILACJA BRAZYLIJSKA – GŁADKOŚĆ ABSOLUTNA?

0
brazylia

Skoro trwają Igrzyska Olimpijskie w Rio, u nas też musi pojawić się brazylijski temat. Oto przed wami… depilacja brazylijska 😉 czyli rodzaj depilacji intymnej polegający na całkowitym(!) usunięciu owłosienia. Świat usłyszał o niej w 1987 roku, kiedy to 7 sióstr pochodzących z Brazylii założyło w Nowym Jorku J. Sisters International Salon – pierwszy salon kosmetyczny, w którym wykonano tzw. Brazilian Wax.

Depilacja brazylijska to zabieg bolesny. Nie ma co zaklinać rzeczywistości, że jest inaczej. Brasilian Wax boli. A mimo to cieszy się bardzo dużą popularnością i to właśnie na taką formę depilacji decydujemy się w salonach kosmetycznych coraz częściej. Depilacja w wersji brazylijskiej polega na całkowitym usunięciu owłosienia z łona, warg sromowych, pośladków oraz okolic odbytu. Czasami pozostawia się wąski pasek włosów tuż nad samą łechtaczką, jednak coraz częściej stawiamy na (dosłownie) całkowite usunięcie włosków ze wszelkich miejsc intymnych (niekiedy zabieg ten wyróżniany jest jako pełna depilacja brazylijska, ewentualnie depilacja hollywoodzka).

Depilacja brazylijska – jak wygląda zabieg?

Depilację brazylijską można przeprowadzić na dwa sposoby: z użyciem wosku lub pasty cukrowej. Zanim zdecydujemy się na którąś metodę, powinniśmy pamiętać, że masa cukrowa jest gęstsza niż wosk, dociera głębiej do mieszków włosowych i przykleja się tylko do nich. Rozgrzany rzadszy wosk przylepia się zaś także do skóry, przez co podrażnia ją podczas odklejania plastra. Nasza wskazówka? Depilacja w wersji „na słodko” jest dużo mniej bolesna i bezpieczniejsza dla skóry niż depilacja woskiem (najczęściej woskiem pszczelim). Co więcej, wosk może wywołać reakcję alergiczną, zaś pasta cukrowa polecana jest nawet osobom ze skórą wrażliwą i skłonnością do uczuleń. Ponadto cukier jest naturalnym konserwantem, który pomaga powstrzymywać rozwój bakterii. Same zalety? No nie – ma to swoją cenę, dosłownie. Depilacja pastą cukrową kosztuje średnio dwa razy więcej niż woskiem – odpowiednią 160/180 zł i 80/90 zł.

cukier

  • Depilacja brazylijska pastą cukrową: ciepła, gęsta masa cukrowa nakładana jest szpatułką – zawsze w kierunku porostu włosów. Gdy zastygnie, kosmetyczka jednym ruchem – też w kierunku porostu włosów – podnosi opłaty zaschniętej pasty, wyrywając włoski wraz z cebulkami.

 

wosk

  • Depilacja brazylijska woskiem – wosk (uprzednio rozgrzany do temperatury około 37 stopni) aplikowany jest w formie płynnej za pomocą szpatułki w kierunku porostu włosów. Następnie depilowane miejsce przykrywane jest bawełnianym plastrem, który pozostawia się na kilka sekund, a potem odrywa energicznym ruchem – w kierunku przeciwnym(!) do porostu włosów. Usuwa je to wraz z cebulkami.

Uwaga: Jeśli mamy do wyboru aplikacji wosku za pomocą szpatułek lub rolek, zawsze wybierajmy te pierwsze – szpatułki są bardziej higieniczne, bo jednorazowe, a rolki powinny być odpowiednio dezynfekowane po każdej klientce, co nie zawsze ma miejsce w każdym salonie.

Depilacja brazylijska w domu

Depilację brazylijską można oczywiście wykonać w domu. Jest to jednak o tyle ryzykowne, że miejsca poddawane zabiegowi są bardzo wrażliwe, a dostęp do nich – bez pomocy drugiej osoby – utrudniony. Wniosek? Samodzielna „brasiliana” będzie nie tylko bardzo bolesna (boleśniejsza niż wykonywana przez profesjonalistkę), to jeszcze może dojść do istotnego podrażnienia okolic intymnych, z zerwaniem skóry włącznie. Czy warto ryzykować? Chyba nie.

Dla kogo nie? Przeciwwskazania!

Z oczywistych względów depilacja brazylijska nie wskazana dla osób zmagających się z chorobami skóry, stanami zapalnymi oraz mechanicznymi uszkodzeniami. Ponadto przeciwwskazaniami do wykonania takiego rodzaju depilacji są: cukrzyca, świeża opalenizna, epilacja, menstruacja, słabe naczynka (tendencja do pajączków i siniaków). Szczególną ostrożność powinny zachować osoby nie stroniące od kawy, papierosów i alkoholu oraz te przyjmujące niektóre leki (hormonalne czy rozrzedzające krew).

Przygotowania do depilacji brazylijskiej

  • 3 dni przed wizytą w salonie nie wolno korzystać z sauny i solarium,
  • dzień przed depilacją warto zrobić peeling,
  • w dniu zabiegu nie wolno stosować żadnych tłustych kremów, balsamów czy olejków.

Ważna wskazówka: aby depilacja brazylijska mogła być w ogóle przeprowadzona, długość wniosków powinna wynosić minimum pół milimetra – zbyt krótkie mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu. Jeśli zaś mają one więcej niż 1 centymetr, trzeba je skrócić nożyczkami lub trymerem.

Po depilacji – to ważne!

Przez kilka dni po zabiegu należy unikać gorącej wody (letni prysznic, nie bardzo ciepła kąpiel), noszenia obcisłych strojów (zwłaszcza skórzanych i lateksowych), promieniowania UV (zarówno naturalnego, jak i tego z solarium), sauny oraz kosmetyków ze sztucznymi składnikami (barwnikami czy aromatami). Bezpośrednio po depilacji brazylijskiej warto przetrzeć skórę wodą utlenioną i posmarować kremem przeciwzapalnym (np. takim stosowanym do podrażnień u niemowląt), a dopóki utrzymuje się podrażnienie zrezygnować z basenu i innej aktywności fizycznej. Ponadto ok. 3 tygodnie po zabiegu warto zrobić lekki peeling, który pomoże usunąć zrogowaciały naskórek i ułatwi odrastającym włoskom przebicie się przez skórę.

A na jak długo wystarcza depilacja brazylijska? W zależności od indywidualnych predyspozycji, depilacja brazylijska pozwala cieszyć się idealnie gładką skórę nawet przez 2 miesiące. Ponadto systematyczne powtarzanie zabiegu sprawia, że włoski odrastają coraz słabsze i jest ich coraz mniej.