Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE Jakie mogą być przyczyny spóźniającego się okresu? 

Jakie mogą być przyczyny spóźniającego się okresu? 

0
Przyczyny spóźniającego się okresu - ibeauty.pl

Spóźniająca się miesiączka często powoduje stres u kobiet. Zazwyczaj na myśl od razu przychodzi możliwość zajścia w ciążę. Jednak warto wiedzieć, że okres, który nie pojawił się w terminie, wcale nie jest jednoznaczny z ciążą. Zwykle nie jest powodem do zmartwień, jednak czasami warto reagować na taką zmianę. Co może oznaczać brak miesiączki? 

Termin miesiączki — co warto wiedzieć? 

Spóźniający się okres może być wynikiem przesunięcia się cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak często w szczególności w młodym wieku, kiedy hormony się wahają. Długość cyklu zwykle mieści się w przedziale od 27 do 35 dni. Warto zapisywać termin każdej miesiączki, aby wiedzieć, kiedy spodziewać się miesiączki. 

Czasami zdarza się, że cykle są równe, a oczekiwana miesiączka spóźnia się 5 dni. W takim przypadku mowa o spóźniającym się okresie. Jednak nie jest to jeszcze powód do zmartwień! 

Jakie są powody spóźniającej się miesiączki? 

Kobiety często martwią się tym, że miesiączka nie pojawiła się w terminie. W rzeczywistości może być to niegroźne odstępstwo od reguły, jednak zdarza się, że brak okresu jest powodem do niepokoju. Z jakiego powodu może się tak dziać? 

  • Ciąża — u niektórych powoduje radość, a czasami jest prawdziwym zaskoczeniem. Jednak ciąża praktycznie zawsze wiąże się z brakiem okresu. W takim przypadku w terminie miesiączki czasami występuje plamienie. 
  • Stres — stres i nadmierne emocje bardzo często mają wpływ na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. 
  • Nadwaga lub niedowaga — szybka utrata wagi lub nadmierne kilogramy mogą wiązać się ze zmianami w cyklu miesiączkowym. Najczęściej dzieje się tak przez zmiany hormonalne. 
  • Dieta — zbyt restrykcyjna dieta, uboga w kalorie może zaburzyć cykl, a w najgorszym przypadku doprowadzić do całkowitego zaniku miesiączki. 
  • Infekcje — spóźniający się okres może być spowodowany infekcją oraz stanem zapalnym w obrębie narządów płciowych. Taka sytuacja świadczy o tym, że wizyta u lekarza to konieczność! 
  • Menopauza — menopauza to czas, kiedy nieregularne miesiączki lub ich brak są zupełnie normalne i nie powinny szokować. 

Spóźniający się okres a wizyta u ginekologa 

Spóźniająca się miesiączka czasami jest powodem wizyty u ginekologa. Nie warto bagatelizować tej zmiany przede wszystkim wtedy, kiedy pojawia się ból w okolicy narządów płciowych lub podbrzusza. Takie objawy mogą świadczyć o zmianach nowotworowych — niebezpiecznych lub mniej groźnych. Zdarza się, że na jajnikach pojawiają się torbiele, a w pochwie polipy. Takie dolegliwości mogą sprawiać silny ból. Czasami może pojawić się zapalenie przydatków, które jest bardzo niebezpieczne i wymaga antybiotykoterapii. 

Jeśli okres spóźnia się długo i kobieta zaczyna się niepokoić, warto udać się do lekarza. Nieregularny cykl miesiączkowy można unormować, decydując się na terapię hormonalną. Zazwyczaj w takim przypadku lekarz przepisuje tabletki antykoncepcyjne, które sprawiają, że każdy cykl trwa dokładnie 28 dni. 

Spóźniający się okres nie jest powodem do zmartwień, jednak w niektórych przypadkach warto reagować. 

Poprzedni artykułDieta na poprawę męskiego libido – jakie produkty są ważne?
Następny artykuł3 sposoby na odetkanie ucha