Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE Kiedy ból piersi powinien cię zmartwić? 

Kiedy ból piersi powinien cię zmartwić? 

0
Ból w klatce piersiowej - ibeauty.pl

Ból piersi jest czymś, co bardzo niepokoi kobiety. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rak piersi to najczęściej pojawiający się nowotwór u kobiet, a ból często jest pierwszym jego objawem. Warto jednak zaznaczyć, że taka dolegliwość nie musi być powodem do niepokoju. Jakie mogą być przyczyny bólu piersi? Kiedy warto reagować i udać się na wizytę do specjalisty? 

Powody bólu piersi 

Ból piersi może pojawić się z wielu powodów i nie powinien od razu martwić. Może mieć różne nasilenie i umiejscowienie. Bólowi piersi najczęściej towarzyszy tkliwość i nadwrażliwość na dotyk. Najczęstsze przyczyny takiej dolegliwości to: 

  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego — jest to dla niektórych kobiet bardzo trudny czas. Najczęściej dotyczy osób w wieku 20-30 lat. Ból piersi w tym przypadku jest związany ze zmianami hormonalnymi. Zlokalizowany jest najczęściej w okolicach pach i czasami konieczne jest zażycie leków przeciwbólowych. 
  • Niedobory witamin — chociaż dla wielu osób może się to wydawać dziwne, warto wiedzieć, że ból piersi może być związany z niedoborami witamin A, E oraz witamin z grupy B. 
  • Antykoncepcja — nieprawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna to częsty powód bólu piersi. Jeśli dawka hormonu jest zbyt duża, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, która gromadzi się również w piersiach. Obrzęk powoduje mocny ból. 
  • Mastopatia — to wahania hormonów i ich nieprawidłowe wydzielanie się w organizmie kobiety. Powoduje silne bóle piersi, które ustępują jedynie w czasie miesiączki. 
  • Ciąża i karmienie piersią — to czas, w którym w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Dotyczą one przede wszystkim piersi, które gwałtownie rosną, przygotowując się do wyżywienia dziecka. Kiedy kobieta rozpoczyna karmienie piersią, przychodzi tzw. nawał pokarmu. To czas, kiedy gruczoły mleczne zaczynają produkować duże ilości mleka. Zazwyczaj podczas tego etapu piersi bardzo bolą. 

Nowotwory piersi 

Nowotwory piersi niestety zdarzają się dosyć często. Mogą występować w postaci torbieli lub cyst. Są to pęcherzyki wypełnione wodą i zwykle nie stanowią poważniejszego zagrożenia, jednak warto je usunąć. Dzięki temu zyska się pewność, że nie przerodzą się w kolejne, niebezpieczne stadium, jakim są gruczolakowłókniaki. 

Poważną przyczyną bólu piersi mogą być brodawczaki. Są to nowotwory, które mogą powodować zapalenie oraz powstawanie ropni. Właśnie z tego powodu lekarz najczęściej zaleca ich usunięcie. Najczęściej brodawczaki pojawiają się u starszych kobiet przed menopauzą. 

Rak piersi to bardzo niebezpieczna zmiana, którą należy jak najszybciej wykryć, aby się nie rozprzestrzeniła. Zawsze usuwa się je chirurgicznie, a następnie kontroluje, czy nie dochodzi do nawrotów. 

Jak wykryć nowotwory piersi? 

Bardzo ważne jest to, aby kontrolować stan piersi. Zaleca się regularne USG piersi, najlepiej wykonywane każdego roku. Ponadto koniecznością jest samobadanie piersi, dzięki któremu można szybko wyczuć nawet niewielkie zmiany. Warto nauczyć się, w jaki sposób dotykać piersi, aby wyczuć ewentualne nowotwory.