Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK NAUCZYĆ DZIECKO SIKAĆ DO NOCNIKA?

JAK NAUCZYĆ DZIECKO SIKAĆ DO NOCNIKA?

0
child-316211_960_720

Przychodzi taki moment w życiu rodzica, gdy zaczyna się zastanawiać, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika. Czy to już ta pora i jak trudne to może się okazać?

Kiedy na nocnik?

To indywidualna sprawa każdego dziecka. Niektóre zaczną być w stanie wstrzymywać już w wieku 2 lat, kiedy innym przyjdzie to dopiero pół roku później. Nie ma się czym stresować. Nie ma też potrzeba na siłę uczyć dziecka, jak korzystać z nocnika, bo trening może potrwać dłużej i odbyć się w niesympatycznej atmosferze presji.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

Kiedy przyszedł moment, że jesteśmy gotowi na rozpoczęcie nauki powinniśmy przede wszystkim:

  1.  Przygotować sprzęt – ładny, plastykowy nocnik z zaokrąglonym krawędziami, który zajmuje swoje miejsce w toalecie. Oprócz czynności dziecko zaczyna kojarzyć też miejsce.
  2. Demonstracja – rodzic tej samej płci pokazuje, jak się korzysta z toalety a do nocniczka, można symbolicznie wrzucić zawartość pieluchy, by dziecko naocznie uświadomiło sobie do czego przeznaczony jest ten nowy, tajemniczy obiekt.
  3. Próby – zachęcaj i chwal dziecko, które siada samo na nocnik, nawet jeśli nic z tego nie wyjdzie i się nie załatwi.
  4. Motywacja – tu przychodzą z pomocą książeczki, naklejki, wykres z osiągnięciami, trzeba znaleźć metodę, która odpowiednio pobudzi dziecko do starań. Dobrze jest też próbować zarazić ekscytacją dziecko „Ależ to ekscytujące! uczysz się nowych rzeczy! Jakie to fajne!”.
  5. Reaguj – jeśli dostrzegasz, że dziecku może się chcieć skorzystać z nocnika (trzyma się za krocze, kuca, skręca itp.), to natychmiast zabierz do toalety. Dobrze jest pochwalić za wstrzymywanie i informowanie o tym, że dziecko musi skorzystać z nocnika. Następnie warto omówić reakcje fizjologiczne, które się pojawiły, by dziecku było je łatwiej skojarzyć w przyszłości.
  6. Nagroda – gdy po kilku tygodniach, dziecko już względnie opanowało koncepcje nocnika, to trzeba to uczcić. Wyrzucić pieluchę, zabrać dzielne dziecko na wycieczkę dla dużych dzieci. By czuło jak ważny to był krok dla całej rodziny.
  7. Wyrozumiałość – popuszczanie dalej będzie się zdarzało, ale to moment, gdy trzeba okazać wyrozumiałość, a nie wracać do pieluchy, bo dziecko może bardzo ciężko znieść taką formę porażki.
  8. Najważniejsze to cierpliwość – większości dzieci w pełni zapanowanie nad własnym ciałem w zakresie wypróżniania się, w tym właśnie nauka korzystania z nocnika a potem z toalety zajmuje ok. 6 miesięcy.

Cierpliwości, to się opłaci 🙂