Retinol to bardzo popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej, zresztą stosuje się go także w przypadku cery trądzikowej. Ta pochodna witaminy A doczekała się jednak poważnej konkurencji. Jest nią inny retinoid – retinal. Sprawdź, czym różnią się te dwie substancje i dowiedz się, dlaczego warto bliżej zainteresować się retinalem. Podpowiadamy, kto najbardziej skorzysta ze stosowania kremów z retinalem!

Witamina A i jej pochodne

Najpierw warto uzupełnić swoją wiedzę na temat witaminy A i jej pochodnych – przekonaj się, czy masz świadomość tego, jak ważne są te substancje w pielęgnacji skóry. Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że witamina A przyspiesza odnowę komórkową i zwiększa produkcję kolagenu, którego z wiekiem w skórze jest coraz mniej. Dzięki tej witaminie dochodzi także do ograniczenia rozpadu kolagenu. Krem  z witaminą A pomaga zregenerować naskórek, łagodzi stany zapalne i suchość skóry, a także poprawia jej jędrność. Stosowanie witaminy A redukuje również objawy fotostarzenia się skóry. To jednak nie wszystko – witamina A pomaga w usuwaniu przebarwień różnego pochodzenia. Jest stosowana podczas kuracji przeciwtrądzikowych, ponadto wykorzystuje się ją w preparatach przeznaczonych do skóry z AZS lub łuszczycą.

W kosmetykach stosuje się także pochodne witaminy A, czyli retinoidy. Jest to duża grupa substancji – zarówno retinol, jak i retinal (znany też jako retinaldehyd albo aldehyd retinowy) wykazują działanie podobne do witaminy A. Stosuje się je po to, aby opóźnić procesy starzenia się skóry oraz do leczenia trądziku. Skuteczne kosmetyki z retinalem znajdziesz w ofercie wielu popularnych marek, w tym Medik8. Retinal stosowany w kosmetykach produkowanych pod jej szyldem wykazuje nawet 11-krotnie większą skuteczność od standardowego retinolu, zapewniając przy tym wysoką ochronę przed podrażnieniami.

Czym różnią się retinol i retinal?

Zastanawiasz się, jakie są różnice między tymi substancjami? Retinol i retinal należą do nielicznych retinoidów, które można stosować bez recepty. Trzeba jednak wiedzieć, że retinol może podrażniać skórę – w przypadku retinalu takie ryzyko jest mniejsze. Co ważne, pozytywne efekty stosowania retinalu widać na skórze szybciej i lepiej sprawdza się on w walce ze zmarszczkami i trądzikiem. 

Dlaczego retinal działa szybciej niż reinol? Aby działanie retinoidów było skuteczne, muszą one przekształcić się w kwas retinowy. W komórkach retinol najpierw zmienia się w retinal, który przechodzi w kwas retinowy. Retinal zostaje zatem poddany tylko jednej przemianie. Uchodzi on więc za najaktywniejszą formę witaminy A. Kosmetyki z retinalem znajdziesz w sklepie internetowym Cosibella.

Co zyskasz, stosując kosmetyki z retinalem?

Decydując się na pielęgnację skóry preparatami zawierającymi retinal, możesz spodziewać się tego, że Twoja skóra w krótkim czasie stanie się gładsza, elastyczniejsza i bardziej promienna. Stosowanie retinalu sprawia, że spłyceniu ulegają nie tylko zmarszczki – może on zmniejszyć głębokość blizn potrądzikowych. Trzeba też wiedzieć, że retinal reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego dzięki niemu przetłuszczanie się i nieestetyczne błyszczenie się skóry mogą przestać być problemem. Substancja ta, tak samo jak witamina A, wykazuje też działanie antyoksydacyjne, a więc w pewnym stopniu chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. 

Stosowanie kosmetyków z retinalem może przynieść szybkie i zauważalne rezultaty w poprawie kondycji skóry. Zarówno witamina A, jak i jej pochodne, takie jak retinal, odgrywają kluczową rolę w regeneracji skóry, redukcji objawów starzenia się i trądziku oraz w ochronie przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki szybszemu działaniu i mniejszemu ryzyku podrażnień, retinal może być preferowaną opcją dla tych, którzy poszukują skutecznej pielęgnacji skóry. W rezultacie, skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna, promienna i wolna od niepożądanych blizn czy problemów z nadmiernym wydzielaniem sebum.

Sięgając po kosmetyki zawierające retinal, można oczekiwać kompleksowej poprawy kondycji skóry w krótkim czasie.