Strona główna DIETA I ZDROWIE SPOKOJNY SEN DZIECKA

SPOKOJNY SEN DZIECKA

0
Spokojny sen dziecka

Świat małego dziecka nie jest tak beztroski, jak nam się wydaje. maluchy stresują się nowymi sytuacjami, męczą podczas karmienia czy samodzielnej zmiany pozycji. Po ciężkim dniu potrzebują więc chwili spokoju i wyciszenia.

Kojące oddziaływanie obrazów

Dorośli znają pozytywne działanie wizualizacji, która poprzez przywoływanie odprężających obrazów wprowadza w stan głębokiego relaksu. Efekt jest tym większy, im dokładniej ktoś sobie wyobraża kojący widok, skupia się na widzianych obrazach i kolorach, słyszanych dźwiękach i odgłosach oraz odczuwanych wrażeniach. Dziecko nie ma takich możliwości umysłowych i nie może wyobrażać sobie tak dokładnie i intensywnie określonych obrazów. Nie ma też jeszcze przyjemnych wspomnień, które może przywołać. Tak samo jednak jak dorośli, maluszek jest wrażliwy na obrazy i dźwięki, które pomogą mu osiągnąć spokój. Dlatego będzie wdzięczny za zabawki i akcesoria w formie uspokajaczy z projektorem i muzyką. Ciekawe propozycje można znaleźć w ofercie Fisher-Price: „Morskie Opowieści”, „Spadające Gwiazdki” czy „Miś-Motylek” – to produkty, które będą wiernymi towarzyszami odpoczynku malucha.

Relaks w rytmie natury

Efektów kojącego działania wyświetlanych, subtelnych gwiazdek czy podświetlanych zwierzątek przy delikatnej muzyce i odgłosach natury doświadczają sami rodzice, osiągając stan senności nawet szybciej niż dziecko. Nie ma się więc co dziwić, że i na najmłodszych mają one błogi, uspokajający wpływ. Opisywane zabawki odtwarzają też tajemniczy tzw. biały szum. Jego zagadkowa atrakcyjność dla niemowlaków ma związek z okresem płodowym. Dzieci pamiętają odgłosy wnętrza ciała mamy, takie jak szelest ruchów jelit, szemranie rozprężających się płuc, szum krwi płynącej przez duże naczynia. Kojarzą te dźwięki ze spokojem i bezpieczeństwem. Dlatego tak dobrze na nie reagują podczas zasypiania.

Waga snu

Uspokajanie i usypianie maluszka to duże wyzwanie dla niego i jego rodziców. Niedojrzały, a tym samym delikatny i wrażliwy układ nerwowy niemowlaka powoduje wybudzanie w momentach zmiany fazy snu z aktywnego na spokojny i odwrotnie. Duże zapotrzebowanie kaloryczne szybko rosnącego dziecka wymusza przebudzenia w nocy na karmienie. Okresowo występują też niespokojne noce w związku z kolką i ząbkowaniem. A to właśnie długi, spokojny sen jest najważniejszą formą regeneracji koniecznej dla prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe zasypianie dziecka, które pozwala mu w pełni skorzystać z dobrodziejstw głębokiego, nawet jeśli przerywanego snu. Wyciszenie przed nim, dzięki bodźcom z uspokajacza–projektora, wywołuje naturalną senność, a to najlepsza forma przechodzenia od aktywności do spania. Wtedy proces ten jest zgodny z biologicznym rytmem pracy układu nerwowego, a dziecko zasypia głęboko i regeneruje się intensywnie. Dzięki temu nawet konieczne nocne wybudzenia nie rujnują efektów okresu snu.

Spokojny sen w podróży

Szczególnym wyzwaniem dla dziecka jest zasypianie w innym otoczeniu, np. w trakcie podróży. Jeśli jednak odbędzie się ono według ustalonego rytuału, mimo zmienionych warunków, sen przyjdzie szybko i zagości na długo w doznaniach dziecka. Pomocne w tym będą zabawki i akcesoria towarzyszące dziecku przy zasypianiu w domu. Taki uspokajacz-przytulanka czy projektor wspomagający dziecko w zasypianiu łatwo można zabrać w podróż. Dzięki temu maluszek zawsze czuje się, jakby zasypiał w swoim przytulnym łóżeczku, nawet jeśli jest daleko od domu.

Uspokajacz „Spadające gwiazdki” (BFL54)

Wspaniały uspokajacz do łóżeczka z wyjątkowym wyświetlaczem z podświetlanymi zwierzątkami i spadającymi koralikami. Usypiający pokaz światełek oraz 3 tryby działania (Muzyka, ruch i światełka; Muzyka i ruch; Tylko muzyka) pomagają maluszkowi wyciszyć się przed snem.  Zwierzątka są podświetlone żółtymi diodami LED. Odtwarza: biały szum, odgłosy przyrody, muzyka – do 30 minut.

Uspokajacz z projektorem „Morskie opowieści” (CDN43)

Produkt umożliwia wyświetlenie w całym pokoju podwodnego pokazu światełek. Dziecko może się też relaksować, oglądając uspokajający morski pokaz światełek w uspokajaczu stojącym np. na stole, a do tego podziwiać „pływające” rybki. Do wyboru trzy tryby: Muzyka i pokaz światełek z projektora; Tylko muzyka; Muzyka i świecący uspokajacz z pływającymi rybkami. Produkt odtwarza: biały szum, odgłosy przyrody, muzykę – do 60 minut.

Miś-Motylek przytulanka (DFP20)

Miękki, pluszowy przyjaciel z wibracjami i dźwiękami idealny do zasypiania i na spacer! Dostępne są 4 tryby dźwiękowe: szum biały, odgłosy natury, bicie serca, łono matki. Do 30 minut muzyki i dźwięków oraz 10 minut uspokajających wibracji. Można go prać w pralce (po uprzednim wyjęciu elektroniki), dzięki czemu może towarzyszyć maluchowi przez lata.

Uspokajacz z projektorem „Morskie opowieści”
Uspokajacz z projektorem „Morskie opowieści”