Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE 20 SPOSOBÓW NA POKONANIE STRESU

20 SPOSOBÓW NA POKONANIE STRESU

0

Wbrew pozorom łatwiej jest zmienić wygląd fizyczny, niż przyzwyczajenia i nawyki! W stresujących sytuacjach nasz sposób reakcji często bywa dla nas samych zaskakujący. Podpowiadamy, jak radzić sobie ze stresem i osiągnąć wewnętrzny spokój.

tekst: Kasia Kosieradzka

1. Świeże powietrze. Potrafi zdziałać cuda! Spaceruj, jeśli czujesz niepokój czy zdenerwowanie. Wybieraj przechadzki po parku, lesie. Jeśli pogoda na to nie pozwala, przynajmniej posiedź na balkonie lub przy otwartym oknie.

2. Naucz się oddychać. Aby w pełni dotlenić swój organizm, powinnaś nauczyć się oddychać głęboko i powoli przeponą. Weź spokojnie głęboki oddech przez nos, ale tak, by uwypuklił się twój brzuch, a nie uniosły ramiona i klatka piersiowa. Poczekaj chwilę i wypuść powietrze wolno ustami. Możesz tak oddychać leżąc na łóżku z zamkniętymi oczami. Relaks i wyciszenie przyjdą same, kiedy poczujesz ten rytm.

3. Masaż twarzy. A raczej uciskanie – opuszkami palców uciśnij mocno kości policzkowe pod oczami i przytrzymaj przez 60 sekund. Powoli zwolnij ucisk, odczekaj chwilę i powtórz to jeszcze 4 razy.

20 sposobów na stres

4. Pod prysznicem. Stojąc z zamkniętymi oczami staraj się kierować strumień ciepłej wody na kark, tak, aby spływała po twoim kręgosłupie. Rozluźnisz mięśnie i wyciszysz się…

5. Masuj stopy. Usiądź wygodnie i pod stopę włóż piłkę tenisową. Naciskając na nią delikatnie, przesuwaj stopą w przód i w tył. To ćwiczenie pozwoli na zredukowanie napięcia w ciele.

6. Pozytywne afirmacje. To sposób, w którym powtarzając sobie ważny dla nas zestaw słów, sprawiamy, że zaczynają się one spełniać. Jest to jednak technika długofalowa, dlatego nie trzeba się martwić, jeśli nie od razu zobaczymy (czy poczujemy) efekty jej stosowania.

7. Tańcz. Oprócz korzyści fizycznych, pomaga doskonale zredukować stres. Tańcz tak, jakby nic innego na świecie nie istniało. Możesz przy tym śpiewać – ważne żebyś czuła rytm muzyki.

8. Piłka antystresowa. Zrób ja sama! Potrzebne będą ci baloniki w kolorach, które ci się podobają. Odetnij górę balonika i wsyp do niego ryż czy mąkę. Z drugiego balonika odetnij koniec i włóż w niego balonik z wypełnieniem. Czynność powtarzaj tak długo, aż piłeczka będzie ci się podobać. Mniej ją przy sobie, byś mogła w razie potrzeby zaciskać ją w dłoni.

9. Pozytywne wizualizacje. Weź czystą kartkę papieru i narysuj na niej (lub zrób kolaż) miejsce, które kojarzy Ci się z wypoczynkiem, relaksem. Teraz wyobraź sobie, że jesteś na tym obrazku. Jeśli poczujesz, że już tam jesteś, wyobraź sobie odgłosy tego miejsca (np. śpiew ptaków, szum morza). Możesz to robić z zamkniętymi oczami. Na koniec wklej swoje zdjęcie – będziesz miała pamiątkę z wyprawy! 😉

10. A może zwierzątko? Jeśli nie możesz mieć psa czy kota kup sobie rybki. Już samo przyglądanie się im działa relaksująco i można tak się patrzeć nawet kilka godzin, nie czując upływającego czasu. 🙂

11. Aromaterapia. Do tego celu wybieraj olejki rumiankowe, lawendowe, miętowe czy z melisy lub drzewa sandałowego. Pamiętaj, by zapach nie był zbyt mocny – powinien być tłem.

12. Wygoda. Po powrocie z pracy zrzuć z siebie obciskające dżinsy czy garsonkę i załóż coś zwiewnego, luźnego. Rozsiądź się wygodnie z kubkiem herbaty w ulubionym miejscu mieszkania – poprawa nastroju gwarantowana.

13. Moczenie stóp. Nie znam osoby, która nie zrelaksowała się siedząc w wygodnym fotelu trzymając nogi w gorącej wodzie z pachnącą pianką 🙂

20 sposobów na stres

14. Uspokajające napoje. Przed snem możesz pić napar z melisy czy z rumianku. Efekty widać po pewnym czasie, ale warto próbować. Oczywiście picie wody to podstawa.

15. Cisza na horyzoncie. Szukaj ciszy zawsze i wszędzie – im mniej bodźców z zewnątrz, tym lepiej dla ciebie. Przyjemność, jaką ona daje można odczuć, gdy się wraca z hucznej imprezy lub wchodzi do lasu. 🙂

16. Przytul się do kogoś. Poproś, żeby partner objął cię mocno, ty zrób to samo. Zamknij oczy i oddaj się błogiej chwili. Jeśli nie masz faceta obok siebie, może to być inna bliska ci osoba.

17. Bandażowanie palców. Choć brzmi to kontrowersyjnie – działa odstresowująco! Koniuszki palców owiń gumkami, a następnie zaciskaj powoli kilka razy dłonie. Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, twoje ciało będzie szukało ujścia stresu w zaciskaniu i rozluźnianiu dłoni.

18. Z grzebieniem. Sprawdź, jak odprężająco działa delikatne uderzanie ząbkami grzebienia zewnętrznej i wewnętrznej stronie dłoni. Ćwiczenie wykonuj tak długo, jak długo będziesz odczuwać przyjemność.

19. Motywacja. Jeśli nie poweźmiesz mocnego postanowienia, że czas popracować nad swoim nastrojem i nie wytrwasz przy tym, to będzie ci ciężko w ogóle coś zmienić. Dlatego warto postawić sobie dodatkowy cel, podpisać z sobą samym umowę i starać się ją zrealizować.

20. Witaminy antystresowe. To witamina A, E i C oraz witaminy z grupy B. Znajdziesz je na przykład w surowych warzywach, jajkach, czarnej porzeczce, rybach. Nie zapominaj też o magnezie, jedz pełnoziarniste produkty.