Tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów – na tym słynnym fitnesowym porzekadle twórcy diety węglowodanowej opierają nowy przepis na sukces w odchudzaniu. Czy dzięki niemu schudniemy zajadając się ciasteczkami, czekoladą i popijając ulubioną kawę z mlekiem i słodkim syropem? Niezupełnie… Sprawdź na czym polega dieta miłośników węglowodanów autorstwa Frances Largeman-Roth i Ellen Kuners.
„Węgle” nie takie złe
Węglowodany mają złą sławę. Obwinia się je za powodowanie tycia, skoki poziomu cukru we krwi i pobudzanie łaknienia. Jednak nie wszystkie „węgle” tak działają. Aby schudnąć należy wybierać te, które mają niski indeks glikemiczny, są bogate w błonnik lub są zrobione z mąki z pełnego przemiału. Jednak to nie wszystko. Twórcy diety węglowodanowej odkryli substancję, którą nazwali „oporną skrobią. Co to takiego, jak działa i gdzie ją znajdziemy?
Skrobia o(d)porna na tycie
Skrobia to cukier złożony z połączonych ze sobą cząsteczek glukozy. Aby mogła zostać strawiona przez nasz organizm, produkt skrobiowy należy uprzednio ugotować. Jednakże ziemniaki czy makaron ugotowany do miękkości i zjedzony chwilę po obróbce termicznej, powoduje nagły wzrost poziomu cukru we krwi, wzmożoną produkcję insuliny i odkładanie tkanki tłuszczowej. Jednakże te same produkty wystudzone lub zjedzone następnego dnia mają już inne właściwości. Produkuje się w nich właśnie skrobia oporna, którą już nie tak prosto strawić. Ciało musi poświęcić trochę energii i czasu, by ten rodzaj skrobi rozłożyć na mniejsze cząstki i zmetabolizować. Dzięki temu, mimo iż jemy produkty, które do tej pory odradzano w dietach odchudzających, unikamy skoków poziomu glukozy we krwi, a organizm spala dodatkowo energię, by przetrawić pokarm. Dłużej czujemy się syci i nie sięgamy po kolejne porcje.
Gdzie znaleźć cudowną skrobię?
Aby korzystać z odchudzających właściwości skrobi opornej gotuj produkty nie na miękko, lecz al dente. Możesz też studzić je po przyrządzeniu lub spożywać następnego dnia. Dzięki temu zawarta w nich skrobia przybierze postać krystaliczną i obniży wartość kaloryczną dania.
Naturalne źródła skrobi:
– warzywa strączkowe
– płatki owsiane
– pieczywo pełnoziarniste
– nie w pełni dojrzałe owoce, np. zielony banan
– ugotowane i wystudzone węglowodany: ziemniaki, makarony, ryż.
Należy spożywać min. 20g skrobi opornej dziennie.
Plan i jadłospis diety węglowodanowej
Odchudzanie zaczyna się od 7-dniowego planu startowego, tzw. kick-start plan, podczas którego organizm się oczyszcza i przygotowuje do kolejnego etapu. Podczas kick-startu spożywamy tylko 1200 kalorii dziennie w 4 małych posiłkach opartych na produktach zawierających skrobię oporną. Skutkuje to utratą 3 kilogramów. Potem następuje 3-tygodniowa faza „węglowodanowego zanurzenia” (carb immersion), w której dzienne menu zawiera 5 małych posiłków składających się na sumę 1600 kalorii. Z tego 25% powinno pochodzić z produktów skrobiowych. Ponadto twórcy diety węglowodanowej zalecają częsty i regularny wysiłek fizyczny: 3 treningi siłowe (z użyciem hantli) i 4 aerobowe w tygodniu. Dzięki trzymaniu się jadłospisu i uprawianiu sportu możemy schudnąć nawet 8 kg w 30 dni.
Podczas tych 3 tygodni, oprócz wymienionych wyżej składników bogatych w skrobię, możemy jeść także:
– orzechy
– jabłka, brokuły, ogórki
– jogurt grecki
– łososia
– chude mięso, drób
– jaja
– sery
– kakao
– zieloną herbatę.
Zabronione jest:
– białe pieczywo
– słodycze i słodkie napoje
– cukier
– puree ziemniaczane
– makaron tuż po ugotowaniu
– gotowe zupy instant, gotowe sosy, w tym keczup i majonez.
Przykładowy dzienny jadłospis:
Śniadanie: koktajl owocowy przygotowany ze szklanki mleka 2%, 1 zielonego banana, garści truskawek, ½ szkl. muesli; rozmrożony tost pełnoziarnisty z masłem i chudną wędliną
II śniadanie: 1 kubeczek jogurtu naturalnego
Obiad: 150g pieczonego łososia w przyprawach (koperek, łyżka soku z cytryny, ząbek czosnku), plastry grillowanej cukinii, 3 ziemniaki ugotowane na parze i wystudzone
Podwieczorek: ½ kulki mozzarelli z pomidorem i łyżką octu balsamico
Kolacja: sałatka z mixu sałat, ½ posiekanej czerwonej cebuli, ¾ szkl. pokrojonej w kostkę, ugotowanej piersi kurczaka, 5 pomidorków koktajlowych, 8 czarnych oliwek; szklanka soku warzywnego.
Nasza opinia
Dieta dla miłośników węglowodanów nie powinna spowodować uszczerbków na zdrowiu. Może się przyczynić do trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Ma też tę zaletę, ze uczy przygotowywania zdrowych posiłków, które mogą na stałe zagościć w naszym menu (znajdziemy je w książce poświęconej diecie). Mamy jednak nieodparte wrażenie, że idea „opornej skrobi” jest sztucznie nadmuchana, że to po prostu chwyt marketingowy. Sam jadłospis nie różni się od wielu innych jadłospisów diet odchudzających, jakie można znaleźć w internecie. Minusem diety może być to, że osoby, które kochają gorące makarony, ciastka, słodycze, mogą się poczuć zawiedzone. Koniec końców, dieta węglowodanowa zabrania bowiem wszystkiego tego, co wiele z nas miało nadzieję w niej znaleźć: słodkich przegryzajek i deserów. Niestety – „złe węgle”: słodycze, chipsy, pasta – wciąż pozostają na cenzurowanym.