Strona główna PIELĘGNACJA KOSMETYKI I AKCESORIA DO PIELĘGNACJI KOD MŁODOŚCI

KOD MŁODOŚCI

0

Pod taką nazwą L'Oreal Paris wprowadza linię kosmetyków odmładzających przeznaczonych do pielęgnacji skóry 40-latek. Ich formuła jest wynikiem 10 lat badań nad genami. Ich celem: aktywowanie „genów młodości”, w których zakodowana jest zdolność do szybkiej regeneracji naszej skóry.

Pro-Gen to z kolei nazywa opracowanej w laboratoriach L'Oreal technologii, która stymuluje ekspresję genów odpowiedzialnych za regenerację skóry. To ona stanowi właśnie serce wszystkich kosmetyków z linii (krem na dzień, pod oczy i koncentrat, każdy kosmetyk w cenie 66,99 zł). Ponadto znajduje się w nich adenozyna (znana jako element składowy DNA), która jest odpowiedzialna za redukcję zmarszczek. Na jakie efekty możesz liczyć? Wygładzenie zmarszczek, rozświetlenie skóry i nadanie jej wypoczętego wyglądu.

 

Gama Kod Młodości:
1. Krem pod oczy (15 ml), 2. Krem na dzień (50 ml), 3. Koncentrat (30 ml) – każdy w cenie 66,99 zł

 

Bardziej szczegółowo o tej technologii opowiadają Louis Dubertret ze Szpitala św. Ludwika i Bruno Bernard z Działu Nauk Przyrodniczych Grupy L’Oréal oraz marketingu l`Oreal Paris:

O genach…

Wyjaśniając przełom naukowy związany z kodem młodości, naukowcy używają określeń „agresywny czynnik” i „reaktywność”. Czy nie dotyczą one w większym stopniu skóry wrażliwej niż problematyki przeciwstarzeniowej?

Nie. Zapoczątkowaliśmy nowy etap na drodze do zrozumienia procesów starzenia się skóry. Nie mówimy o skórze wrażliwej i nie do niej kierujemy Kod Młodości. Za pomocą metody strippingu (czyli agresji mechanicznej, polegającej na stopniowym odrywaniu kolejnych poziomów warstwy rogowej naskórka) dokonaliśmy symulacji działania na skórę szkodliwego czynnika, aby móc zbadać jej reakcję i lepiej zrozumieć mechanizmy starzenia. Pod względem aktywności genów przyczyna jest prosta: skóra młoda i skóra starsza wykazują bardzo zbliżone właściwości w stanie spoczynku, jednak inaczej reagują na bodźce mechaniczne, takie jak naprężanie i nacisk. Odkryliśmy, że w skórze starszej „geny naprawcze”(*) reagują słabiej niż w skórze młodej. Właśnie dlatego skóra starsza regeneruje się znacznie wolniej, gorzej i mniej skutecznie niż młoda. Naszym zamierzeniem jest zoptymalizować odpowiedź genów w skórze starszej, aby osiągnąć efekt odmłodzenia.

(*) Uwaga: Sformułowanie „geny naprawcze” nie oznacza, że geny te biorą bezpośredni udział w regeneracji skóry. Oznacza ono, że aktywacja tych genów jest związana i współwystępuje z procesami odnowy skóry.

Dlaczego do zbadania odpowiedzi genów na działanie szkodliwych czynnników wybrano agresję mechaniczną?

Aby nasze badania były możliwie jak najbardziej kompletne, zdecydowaliśmy się na ekstremalne warunki badawcze. W wyniku zabiegów strippingu (czyli agresji mechanicznej) zostaje usunięta warstwa rogowa (stratum corneum), co wywołuje reakcje kaskadowe – równocześnie komórkowe i cząsteczkowe – w obrębie całego naskórka, mające na celu przywrócenie funkcji bariery. W kolejnych etapach odbudowy warstwy rogowej dochodzi zatem do silnej mobilizacji, związanych z tym procesem genów. Dzięki temu mogliśmy zbadać kinetykę ich ekspresji, tzn. ustalić, w którym momencie ich mobilizacja odgrywa rolę w rekonstrukcji stratum corneum.

W jakim mniej więcej wieku tempo ekspresji badanych genów zaczyna spadać?

Tego jeszcze dokładnie nie ustaliliśmy. Nasze badania to dopiero początek długiej serii, która pozwoli nam coraz bardziej pogłębiać wiedzę na temat różnych odpowiedzi skóry i czynników wpływających na ich modulację. Na razie udowodniliśmy naukowo, że panel „młody” (20 – 35 lat) szybciej reagował na agresywny czynnik.

Jaki jest związek pomiędzy odpowiedzią genów, regeneracją skóry i procesami starzenia?

Na chwilę obecną udało nam się stwierdzić różnicę w dynamice reakcji, co stanowi bardzo istotne osiągnięcie w zakresie wiedzy o skórze.
Udowodniliśmy naukowo, że w skórze młodej, która sprawnie się regeneruje, „geny naprawcze” aktywują się szybko, podczas gdy w skórze starszej aktywacja tych samych genów następuje 5 razy później.

Jak przebiega regeneracja skóry na poziomie komórkowym?

Badanie modulacji ekspresji genów po narażeniu na działanie czynnika mechanicznego (stripping) wykazało mobilizację genów zaangażowanych w proces regeneracji naskórka. Ta mobilizacja pociąga za sobą procesy odnowy komórkowej oraz różnicowania komórek naskórka.

Czy istnieją dowody, że oddziałując na geny, Technologia Pro-Gen™ nie jest niebezpieczna dla zdrowia skóry?

Oczywiście nie modyfikujemy samych genów, a składniki produktu nie działają bezpośrednio na nie. Zresztą geny nie zmieniają się wraz z wiekiem, natomiast ich ekspresja ulega spowolnieniu – Technologia Pro-Gen™ pomaga przywrócić optymalny poziom tej ekspresji. Ponadto Technologia Pro-Gen™ jest czynnikiem naturalnym, uzyskanym w wyniku fermentacji bakterii Bifidus.

O technologii kodu młodości…

Jak działa Technologia Pro-Gen™? Jakie rezultaty daje na skórze?

Technologia Pro-Gen™ oddziałuje na ekspresję genów naprawczych skóry. W modelu skóry zrekonstruowanej Laboratoria L’Oréal udowodniły jej skuteczność in vitro na genie KRT6B: Technologia Pro-Gen™ powoduje wcześniejszą ekspresję tego genu. Oznacza to, że – tak samo, jak w skórze młodej – szczyt odpowiedzi genu KRT6B w skórze starszej następuje wcześniej, już po po 6 godzinach od narażenia skóry na działanie szkodliwego czynnika. Za pomocą badania klinicznego Laboratoria wykazały, że biolizat zwiększa zdolność skóry do obrony przed agresywnym czynnikiem oraz do zatrzymywania wilgoci, co świadczy o jej zdolności do regeneracji.

Dlaczego z Technologią Pro-Gen™ połączono adenozynę?

Adenozyna jest bardzo silnym czynnikiem przeciwzmarszczkowym, znanym i uznanym przez szerokie grono specjalistów oraz liczne międzynarodowe organy kontrolne. Uznaliśmy, że znakomitym dopełnieniem Technologii Pro-Gen™, o uogólnionym działaniu odmładzającym, będzie adenozyna, w sposób ściśle ukierunkowany działająca na zmarszczki.

Jakie jest stężenie składników aktywnych Kodu Młodości?

Ważniejsze od stężenia jest konkretne połączenie składników aktywnych, ponieważ to ono w pierwszym rzędzie decyduje o skuteczności produktu w danej grupie docelowej. Z tego względu opracowaliśmy niezwykłe połączenie Technologii Pro-Gen™ (aby działać na oznaki zmęczenia i zdolność skóry do regeneracji) oraz adenozyny (aby działać na zmarszczki) w optymalnych stężeniach: nasze badania kliniczne wykazały, że dobrane stężenia gwarantują znaczące odmłodzenie skóry.

Pod jakimi względami formuła kremu na dzień spełnia oczekiwania współczesnych 40-latek? Jakie składniki zastosowaliście, aby osiągnąć szybkie rezultaty?

Formuła Kodu Młodości na dzień to prawdziwy przełom: reprezentuje nową generację produktów, łączących skuteczne wygładzanie z niezwykłą przyjemnością dla zmysłów. Krem ma konsystencję emulsji typu „woda w oleju”, która w dotyku sprawia wrażenie gęstej, lecz po nałożeniu zmienia się w lekki, orzeźwiający żel. Podczas aplikacji subtelnie łączy świeżość z uczuciem odżywienia, otulając skórę lekką, jedwabistą warstewką. Po nałożeniu pozostawia niezwykle delikatne, aksamitnie miękkie wykończenie. System strukturyzujący formułę cechuje wyjątkowo silne powinowactwo ze skórą – jest to sprężysty, trójwymiarowy polimer poliglicerolowy o właściwościach nawilżających. Niewyczuwalnie rozprzestrzenia się na skórze i błyskawicznie wtapia w nią, dając efekt „drugiej skóry”. Zawarte w formule elastomery zapewniają uczucie aksamitnej miękkości. Sferyczne cząsteczki rozpraszające dodatkowo zwiększają natychmiastową skuteczność. Świeża, delikatna konsystencja wzbogaconego w witaminy kremu to pobudzający zastrzyk energii dla skóry.

Jaką technologię zastosowano w koncentracie?

Formuła jest specjalnie przeznaczona do pielęgnacji stref szczególnie narażonych na oznaki upływającego czasu. Zawiera system cząsteczek sferycznych i włókien, w widoczny sposób wypełniający zmarszczki i maskujący drobne defekty. Sprężysty, napinający lateks o ukierunkowanym działaniu pomaga wygładzać niedoskonałości. Włókna tekstylne oraz cząsteczki pudru nadają miękkie, matowe wykończenie. Emulsja typu „olej w wodzie”, na bazie wosku pszczelego i masła shea błyskawicznie wtapia się w skórę, gwarantując subtelny, matowy rezultat.

Dlaczego w gamie znajduje się koncentrat, a nie serum?

Produkty l`Oreal Paris są dostępne w szerokiej dystrybucji, na rynku masowym, gdzie przyzwyczajenia kobiet są mniej wyrafinowane: klientki marek selektywnych stosują serum warstwowo, na lub pod krem na dzień, gdy tymczasem na rynku masowym nie jest to zjawisko powszechne. Zatem aby jak najlepiej dostosować się do upodobań naszych konsumentek, woleliśmy zaproponować im 2 produkty do całościowej pielęgnacji twarzy, różniące się konsystencją i skutecznością: krem na dzień, bogaty w aktywne składniki, a zarazem lekki i świeży, o skuteczności potwierdzonej klinicznie po 1 miesiącu stosowania oraz koncentrat, o jeszcze bogatszej formule i natychmiastowej skuteczności w zwalczaniu najbardziej widocznych oznak upływu czasu.

Poprzedni artykułEKOBALSAM Z GERANIUM
Następny artykułMakijaż bez poprawek
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.