Zdobywająca popularność technologia HIFU nazywana bywa liftingiem bez skalpela. Dlaczego? Bo daje spektakularny efekt poprawy napięcia skóry i działa dokładnie w tej samej warstwie skóry, co skalpel przy klasycznym liftingu operacyjnym. To świetny i nieinwazyjny sposób na wiotką skórę nie tylko na twarzy, ale też np. na brzuchu po ciąży, udach lub ramionach. Wystarczy jeden zabieg, aby zobaczyć efekty!
Jak działa technologia HIFU2?
HIFU (od ang. high intensity focused ultrasound) to tzw. skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Znasz już je z medycyny, bo są stosowane w klasycznym USG! O ile jednak w USG ultradźwięki odbijają się od badanego organu, a następnie tworzą na ekranie obraz diagnostyczny, o tyle w technologii HIFU2 fali ultradźwiękowej nadano inną częstotliwość, powodującą podgrzanie tkanek. Dzięki temu robią teraz furorę w medycynie estetycznej, ponieważ ujędrniają i napinają nie tylko skórę, lecz także tkanki podskórne. W tradycyjnym operacyjnym liftingu twarzy chirurg operuje na warstwie SMAS, czyli systemie podskórno-mięśniowo-rozcięgnowym – jest to jedna z najważniejszych podpór dla rysów twarzy.
Dzięki urządzeniu BTL HIPRO i technologii HIFU2 drugiej generacji medycyna estetyczna zyskała nieinwazyjną alternatywę dla skalpela, w której rozwiązania high-tech pozwalają uniknąć ryzyka operacji i związanej z nią rekonwalescencji. Ciągłość skóry zostaje nienaruszona, podczas gdy na poziomie skóry właściwej i pod nią dochodzi do koagulacji tkanek, dającej efekt liftingu. Nieoperacyjny lifting BTL HIPRO może być wykonywany z powodzeniem nie tylko w rejonie twarzy, sprawdza się również w modelowaniu ciała w tych miejscach, w których dochodzi do utraty jędrności. Zabieg warto polecić w trakcie odchudzania, gdy na skutek utraty wagi może pojawić się wiotkość skóry.
Wskazania
Wraz z wiekiem nasza skóra traci wiotkość. Nawet osoby szczupłe, aktywnie uprawiające sport i stosujące zdrową dietę oraz specjalistyczną pielęgnację, z wiekiem obserwują utratę jędrności w newralgicznych miejscach, takich jak owal twarzy, szyja, ramiona, wnętrze ud, brzuch czy pośladki. Likwidacja obwiśnięć za pomocą skalpela jest kosztowna i potencjalnie ryzykowna. Stąd rosnące zainteresowanie liftingiem HIFU2, który napina skórę i zmniejsza jej wiotkość w sposób bezinwazyjny. I to w miejscach, w których także inne zabiegi medycyny estetycznej nie są w stanie zadziałać tak skutecznie.
Zabieg BTL HIPRO w technologii HIFU2 to przełom w walce o jędrność nawet przy nasilonym procesie wiotczenia tkanek. Ultradźwiękowy lifting stosuje się do ujędrniania wiotczejącej skóry szyi, podbródka, dekoltu, ramion, wnętrza ud, a także pośladków, kolan i brzucha. W rejonie twarzy daje efekt napięcia skóry, poprawia owal, likwiduje tzw. chomiki, będące efektem wiotczenia policzków. Jest alternatywą dla chirurgicznego liftingu opadających brwi i dolnych powiek. BTL HIPRO stosuje się również dla wygładzenia zmarszczek wokół ust i oczu oraz na czole.
Jak działa BTL HIPRO?
Mimo że urządzenie „podgrzewa” skórę od środka, to jego energia omija naskórek i jest dostarczana w optymalnej temperaturze na ściśle określoną głębokość. Fale przechodzą bezinwazyjnie przez wierzchnie warstwy i ogniskują (skupiają) się punktowo dopiero wewnątrz skóry właściwej lub na poziomie SMAS, w zależności od potrzeb na głębokości 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm lub 8 i 13 mm w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej. Dochodzi do podgrzania tkanek do temperatury 65-75℃ i punktowej koagulacji włókien kolagenowych, które skracając się, dają pierwszy, natychmiastowy efekt lekkiego liftingu na poziomie stanowiącym fundament skóry.
Jak jest odczuwany zabieg? Jako delikatne ciepło pod skórą. Nie jest jednak bolesny!
Kiedy widać efekty?
Pierwszy – od razu! Ale właściwy efekt liftingu następuje po 2-3 miesiącach od zabiegu – tyle bowiem czasy potrzeba na regenerację tkanek. Proces ten uruchamia się, ponieważ kontrolowana punktowa koagulacja wywołana przez urządzenie traktowana jest przez organizm jak uszkodzenie, a naprawa polega przede wszystkim na tworzeniu przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych. Dlatego przez kolejne miesiące po zabiegu obserwowane jest wzrastające napięcie i ujędrnienie skóry.
Wskazania do zabiegu
- Lifting i odmłodzenie skóry.
- Likwidacja wiotczenia podbródka.
- Poprawa owalu, likwidacja opadających policzków („chomików”).
- Zarysowanie linii żuchwy.
- Lifting opadających brwi.
- Lifting czoła, wygładzenie zmarszczek na czole.
- Wygładzenie zmarszczek wokół ust („zmarszczek palacza”).
- Niwelowanie bruzd nosowo-wargowych.
- Odmłodzenie wiotczejącej skóry szyi i dekoltu.
- Poprawa napięcia skóry ramion, brzucha, pośladków, ud, kolan.
- Zagęszczenie i ujędrnienie skóry po utracie dużej masy ciała, także po ciąży.
- Profilaktyka utraty wiotkości skóry po 35. roku życia.
- Redukcja tkani tłuszczowej.
- Usuwanie lokalnej otyłości.
- Ujędrnianie wiotkiej skóry po odchudzaniu.
Przed zabiegiem
Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań i ma niewiele przeciwwskazań. Należy jedynie pamiętać, że w obszarze zabiegowym nie powinien znajdować się świeżo podany kwas hialuronowy (dotyczy to więc głównie twarzy) – wskazane jest 4-6 miesięcy odstępu od zabiegu (ultradźwięki przyspieszają degradację podanego kwasu hialuronowego).
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na aplikacji serii liniowych impulsów, które precyzyjnie na wybranej głębokości podgrzewają tkanki, dając efekt ujędrnienia i napięcia. Pacjent czuje delikatne ukłucia w momencie emisji impulsów, ich nasilenie jest jednak niewielkie w porównaniu do zabiegów HIFU starszej generacji.
Po zabiegu
Pacjent od razu może wrócić do normalnej aktywności. Występujące u niektórych pacjentów zaczerwienienie skóry utrzymuje się maksymalnie godzinę i może zostać przykryte makijażem. Delikatna tkliwość obszaru zabiegowego ustępuje po kilku dniach. Pierwszy efekt ujędrnienia skóry występuje bezpośrednio po zabiegu, ostateczny ocenia się po 2-3 miesiącach. Jak często należy wykonywać zabieg? Zabieg jest na tyle skuteczny, że nie wymaga stosowania serii. Efekty utrzymują się przez ok. 2 lata.
Zabieg poleca:
Dr Marciej Rogala, lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, właściciel Gold Clinic. Należy do Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i Amerykańskiego Stowarzyszenia Estetycznego (American Aesthetic Association). Specjalizuje się w odmładzaniu twarzy, wykorzystując techniki łączone, oraz modelowaniu i wyszczuplaniu sylwetki. Prowadzi praktykę lekarską od 2002 roku. Wielokrotnie wprowadzał innowacyjne i przede wszystkim skuteczne zabiegi: jako pierwszy w Europie zastosował laser frakcyjny Fraxel re:pair, służący do bardzo silnego odmładzania, regeneracji i leczenia skóry, np. blizn trądzikowych. Jest także pierwszym lekarzem w Polsce, który zaczął stosować techniki laserowe w leczeniu grzybicy paznokci i wysiłkowego nietrzymania moczu oraz przeprowadzać zabiegi z użyciem innowacyjnego preparatu Aquafilling® bodyline, umożliwiającego bezpieczne powiększanie biustu bez użycia skalpela i modelowanie innych okolic ciała, np. pośladków, oraz Aquafilling® faceline służącego do poprawiania owalu twarzy, wypełniania ust i zwiększania sprężystości skóry. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doskonali umiejętności, uczestnicząc w kongresach medycyny estetycznej, szkoleniach i kursach dotyczących najnowszych metod zabiegowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Swoją wiedzą dzieli się z innymi. Jest szkoleniowcem, uczy nowych technik zabiegowych, wykłada również w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging, założonym przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE).
Gold Clinic
ul. Wielicka 43 lok. 2, Warszawa
tel. 22 863 19 23, 512 160 401
www.goldclinic.pl