Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY KREM „NA SŁOŃCE”?

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY KREM „NA SŁOŃCE”?

1

Ochrona przeciwsłoneczna to bardzo ważny element dbania o skórę w celu zapobiegania jej przedwczesnemu starzeniu i różnym chorobom. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy małe kompendium wiedzy na temat tego, jak świadomie wybrać najlepszy, czyli najlepiej chroniący skórę, krem z filtrem. Rozwijamy skróty, tłumaczymy fototypy, trochę straszymy, ale przede wszystkim uczymy. Gotowe na taką słoneczną lekcję? No to zaczynamy 🙂

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem najróżniejszych produktów „do opalania”. Wybór jest naprawdę przeogromny – zarówno jeśli chodzi o marki, jak i konsystencje i formuły. Jak się w tym nie zagubić? Jak cieszyć się piękną opalenizną i mieć poczucie, że najlepiej jak się dało zadbaliśmy o bezpieczeństwo skóry? Postaramy się wyjaśnić najczęstsze wątpliwości.

sunRodzaje promieniowania od A do… C

Wyróżniamy 3 główne rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. Czym się między sobą różnią?

Promienie UVA
Są praktycznie nieodczuwalne same w sobie, za to świetnie widać efekty ich aktywności. To właśnie one odpowiedzialne są za starzenie się skóry, w tym powstawanie zmarszczek. Promienie UV docierają pod naskórek, penetrują tkankę podskórną i nieodwracalnie uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, mutują przy tym DNA tkanek. Działają rakotwórczo.

Promienie UVB
To właśnie je odczuwamy na skórze, gdy słońce muska naszą skórę. Nagrzewa ją, opala, a dokładnie parzy. Efekt? Przesuszony naskórek, a nawet stany zapalne, gdy romans z tymi promieniami jest zbyt częsty i intensywny. Ale najgorsze jest to, że promienie UVB uszkadzają ludzkie DNA, co sprzyja rozwojom nowotworów skóry.

Promienie UVC
Są najgroźniejsze dla zdrowia i życia. Na szczęście w całości pochłania je warstwa ozonowa, więc nie docierają do powierzchni ziemi.

Co to jest SPF?

Wskaźnik SPF informuje o sile ochrony przed promieniowaniem UVB. Uwaga: nie w każdym języku wykorzystywany jest ten sam skrót. Odpowiednikiem SPF jest także niemiecki symbol LSF, francuski IP, a także FP, SF, BF, lub po prostu UVB. Przy skrócie SPF umieszczona jest zawsze liczba oznaczająca wysokość filtra – zgodnie z regulacją Unii Europejskiej od 2 do 50+.

Stopień ochrony a wysokość filtra

Ponieważ różne źródła podają różne dane, najczęściej przyjmuje się, że dany filtr pochłania daną ilość promieniowania:

  • SPF 2 – 25 - 30% promieniowania,
  • SPF 4 – ok. 50% promieniowania,
  • SPF 10 – ok. 85% promieniowania,
  • SPF 15 – średnio  93 - 96% promieniowania,
  • SPF 25 – ok. 96% promieniowania,
  • SPF 30–50 – ok. 98% promieniowania,
  • SPF 60 – od 98,5 do 99,5% promieniowania.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej krem do opalania powinien zawierać obydwa rodzaje filtrów UVA/UVB. Najniższy wskazany faktor to SPF 6, a najwyższy SPF 50+.

Ponadto kosmetyki do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:

  • niska ochrona: faktory do 10,
  • średnia ochrona: faktory do 25,
  • wysoka ochrona – faktory 30 i 50,
  • bardzo wysoka ochrona – faktor 50+.

Paradoksy blokerów

Komisja Europejska zaleciła też wycofanie z oznakowań określeń w stylu „bloker” albo „chroniący w 100%”, bo używający ich ludzie często fałszywie traktowali jednorazowe nałożenie takiego kremu jako wystarczającą ochronę na cały dzień. I nawet jeśli nie doszło do poparzeń, to i tak w ten sposób narażali swoją skórę na zwiększone promieniowanie UVA.

spf

Rodzaje filtrów

Warto też przypomnieć, że zawarte w kosmetykach do opalania filtry UV dzielimy na fizyczne i chemiczne.

Filtry fizyczne (mineralne) – np. dwiutlenek cynku lub dwutlenek tytanu.

Takie filtry działają niczym mikrolustra umieszczone na powierzchni skóry, odbijając i rozpraszając padające na nią promienie słoneczne. Filtry te stosuje się przede wszystkim w kosmetykach do opalania dla dzieci i dla osób ze skórą wrażliwą. Dzięki nowoczesnym technikom mikronizacji kremy te są łatwe w aplikacji i nie zostawiają na skórze białego nalotu.

Filtry chemiczne – np. oxybenzon lub mexoryl.

Takie filtry mają zdolność pochłaniania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej w nieszkodliwe ciepło. Należy jednak w tym miejscu wspomnieć, że czasami mogą powodować podrażnienia u osób ze skórą wrażliwą, naczynkową, z przebarwieniami czy u dzieci.

W nowoczesnych preparatach do opalania często stosuje się obydwa rodzaje filtrów.

Fototypy skóry

Wysokość filtra powinna być dostosowana do fototypu skóry. Wyróżnia się 4,5 bądź 6 fototypów (w zależności od przyjętego podziału), a ogólna zasada brzmi – im jaśniejsza karnacja, tym mocniejszy filtr. Jak rozpoznać swój fototyp? My posłużymy się skalą 6-stopniową:

Fototyp I – celtycki

Porcelanowa cera, rude włosy i jasne oczy. Skóra nigdy nie brązowieje i bardzo łatwo ulega poparzeniom. Zalecane:
• 1-4. dzień opalania – SPF 50+
• 5-8. dzień opalania – SPF 20-30

Fototyp II – europejski jasny

Jasna (często piegowata) karnacja, blond włosy i niebieskie lub zielone oczy. Skóra prawie zawsze ulga oparzeniom, trudno się opala oraz słabo brązowieje. Zalecane:
• 1-4. dzień opalania – 20-30 SPF
• 5-8. dzień opalania – 15-20 SPF

Fototyp III – europejski ciemny

Szatyni z jasną cerą, niebieskimi lub brązowymi oczami. Ich skóra jest dość odporna na oparzenia, a skóra łatwo się opala. Zalecane:
• 1-4. dzień opalania – SPF 15-20
• 5-8. dzień opalania – SPF 10-15

Fototyp IV – śródziemnomorski

Śniada karnacja, ciemne (lub czarne) włosy oraz ciemne oczy. Skóra rzadko ulega poparzeniom, zawsze dobrze się opala. Zalecane:
• 1-4. dzień opalania – SPF 10-15
• 5-8. dzień opalania – SPF 6-10

Fototyp V – rasy mongoidalne, Indianie, Arabowie

Skóra tych osób bardzo rzadko ulega poparzeniom, jest naturalnie ciemna.

Fototyp VI – rasa czarna

Oparzenia słoneczne u tych osób prawie nigdy nie występują, ich skóra jest naturalnie ciemna.

Uwaga: Krem z filtrem należy zaaplikować na skórę ok. 20 minut przed wyjściem na słońce, a potem ponawiać aplikację co 2–3 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody, nawet jeżeli dany produkt jest wodoodporny. Tylko wtedy kosmetyk rzeczywiście będzie miał szansę wykazać się działaniem ochronnym przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce.

1 KOMENTARZ