Cera trądzikowa należy do cer problematycznych. Jest problemem zarówno medycznym jak i estetycznym, warto więc wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Konsultacja z dermatologiem

Jeżeli cierpimy z powodu trądziku, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Lekarz pomoże ocenić czy trądzik jest wynikiem zmian hormonalnych czy też stanowi na przykład reakcje alergiczną, dobierze odpowiednie leczenie i pielęgnację, a także może nas skierować do lekarza innej specjalności na przykład endokrynologa czy ginekologa. Często bowiem bywa tak, że trądzik jest wynikiem różnego rodzaju zmian zachodzących w organizmie. Na pewno nie warto czekać do momentu, w którym zmiany przybiorą większe rozmiary. Ponadto dermatolog może nam dobrać skierowaną konkretnie na dany problem pielęgnację, opartą na przykład na dermokosmetykach. Zaoszczędzi nam to jest to testowanie różnego rodzaju produktów. które wcale niekoniecznie muszą się sprawdzić w naszym przypadku. Warto nadmienić, że trądzik może mieć różne postaci. Lekarz oceni czy mamy do czynienia ze zmianami hormonalnymi, z trądzikiem różowatym czy inną postacią problemów skórnych.

Cera trądzikowa – przede wszystkim nie przesuszać!

W przypadku cer trądzikowych często reklamuje się produkty, których głównym zadaniem jest wysuszenie zmian, a także otaczającej je skóry. Warto jednak wiedzieć, że czym innym jest regulowanie wydzielania sebum, a czy innym doprowadzenie do wysuszenia skóry. Cera o skłonnościach łojotokowych przetłuszczająca się, na kosmetyki nadmiernie ją przesuszające reaguje odwrotnie do pożądanego przez nas efektu. Włączając mechanizmy obronne będzie produkowała jeszcze więcej sebum. Dlatego też nie jest dobrym rozwiązaniem używanie produktów wysuszających skórę. Dużo lepiej jest włączyć kosmetyki, które mają doprowadzić wydzielanie sebum do standardowego poziomu. Wysuszająco można ewentualnie próbować działać na pojedyncze zmiany, stosując kosmetyki punktowo i nie przez długi czas.

Jakich kosmetyków używać?

Jakie kosmetyki są dobre na trądzik? Warto zainwestować w kosmetyki, w składzie których na przykład zawarte są ceramidy. Odpowiadają one za odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, zatrzymanie wewnątrz wilgoci, odpowiedni stopień nawilżenia. Świetnym rozwiązaniem będą też niektóre kwasy. Tu warto skonsultować te kwestie z dermatologiem. Złuszczanie w przypadku cery trądzikowej ma niebagatelne znaczenie, należy jednak przeprowadzić je umiejętnie, aby nie nasilić zmian zapalnych. Warto też zainwestować w kosmetyki z probiotykami i prebiotykami w składzie, mają one bowiem zadbać o odpowiedni skład mikrobiomu skóry, który w dużej mierze odpowiada za równowagę cery. Znaczenie mają też konsystencję kosmetyków – cera trądzikowa zdecydowanie lepiej będzie się czuła z kosmetykami o lżejszych konsystencjach, szybko wchłaniających się, nietłustych. Z trądzikiem można sobie poradzić niezależnie od jego przyczyny, należy jednak podejść do problemu kompleksowo. Dobrze jest przyjrzeć się nawet swojej diecie, może mieć ona również wpływ na powstawanie zmian zapalnych, na przykład zbyt duży udział cukru w codziennym menu to prawdziwa pożywka dla drobnoustrojów powodujących trądzik.