Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE JAK PALENIE WPŁYWA NA SKÓRĘ?

JAK PALENIE WPŁYWA NA SKÓRĘ?

0

Przesusza ją, matowi, sprawia, że staje się ziemista i szara, gorzej dotleniona, szybciej powstają na niej zmarszczki. Dodatkowo – jeśli cierpisz np. na atopowe zapalenie skóry bądź trądzik – zaostrza stany chorobowe. Nie pal – to podstawowa zasada anti-ageing, tak samo ważna jak codzienne używanie odpowiednich kremów czy ochrona przed nadmiarem słońca.

10 powodów, dla których warto rzucić palenie (dla urody i zdrowia):

jak rzucić palenie1. – U palaczy zewnętrzna warstwa naskórka jest bardziej wysuszona i gorzej utlenowana, a tkanki mają gorsze ukrwienie – mówi dr Joanna Czuwara, dermatolog. – Badania pokazały, że młode palące kobiety mają taki sam poziom estrogenów (mają one wpływ na stan skóry) jak kobiety w okresie menopauzy (nikotyna je metabolizuje).

2. Palenie niszczy skórę od środka, ale naukowcy podejrzewają, że nawet samo wdychanie nikotyny czyni dodatkowe szkody, takie jak destrukacja kolagenu i przyspieszony ubytek witamin w organizmie oraz przesuszenie skóry. Dlatego nawet ejśli przebywasz w otoczeniu palaczy warto zadbać o dodatkową suplementację witamin i antyoksydantów.

3. Szczególnie zbawienny wpływ ma połączenie dwóch silnych antyoksydantów: witamin E i C. Badania prowadzone na uniwersytecie w Oregonie pokazały, że ubytek witaminy E z krwi jest dwa razy szybszy u palaczy niż u niepalaczy. Obok suplementów warto zadbać o dietę bogatą w te witaminy (C znajdziesz głównie w owocach i warzywach, E – migdałach i oliwie z oliwek).

4. Palaczki dwa razy bardziej są narażone na comiesięczne przechodzenie ciężkich, nieprzyjemnych objawów napięcia przedmiesiączkowego. Związane to jest z wpływem, jaki nikotyna wywiera na gospodarkę hormonalną.

5. Mówi się, że każda dekada palenia dodaje nam ekstra 2,5 roku w wyglądzie. Rzucenie palenia będzie tańsze niż zabiegi dermatologiczne czy kosmetyczne, którymi będziesz w przyszłości chciała zlikwidować jego skutki.Pomyśl też, ile wspaniałych kremów czy modnych ciuchów mogłabyś kupić, na jakie wspaniałe wakacje mogłabyś pojechać za pieniądze, które – krótko mówiąc – idą z dymem.

6. U palaczy gorzej goją się blizny i rany (to dlatego lekarze zalecają, aby miesiąc przed operacją rzucić palenie i nie robić tego przynajmniej przez 2-4 tygodnie po).

7. Palenie ma negatywny wpływ na stan włosów i paznokci – po zapaleniu jednego papierosa 25% kapilar w wale paznokciowym ulega skurczeniu, a gorzej ukrwione i odżywione paznokcie tracą ładny wygląd (dochodzi do tego jeszcze żółtawy kolor od nikotyny). Dobra wiadomość jest taka, że jeśli rzucisz palenie, już po miesiącu (a więc po jednym cyklu złuszczania naskórka), będą wyglądać lepiej.

8. Pomyśl też o zapachu, jaki wydziela twoja skóra, jeśli jesteś palaczką. Nie pozbędziesz się go tak łatwo nawet z pomocą najpiękniejszych perfum.

9. Nie lekceważ też wpływu papierosów na kondycję – palenie zmniejsza o 20-30% pojemność płuc (potrzeba aż 3 miesięcy, aby po rzuceniu wróciła ona do normalnego stanu). A to oznacza gorszą wydolność i kondycję. – Osobom rzucającym palenie zaleca się ćwiczenia ogólnorozwojowe, przez 45 minut 2-3 razy w tygdoniu – mówi Katarzyna Sempolska, trener. – To nie tylko poprawia ich sprawność, ale też wzmacnia postanowienie o rzuceniu palenia i zwiększa szanse na sukces.

10. I jeszcze trochę przerażających statystyk: w Stanach papierosy zabijają rocznie więcej ludzi (5 mln) niż AIDS, alkohol, narkotyki, wypadki i samobójstwa łącznie. W krajach Unii Europejskiej rocznie umiera 79 tys. biernych palaczy! 72 tys. to ofiary palenia w domu. W Polsce mamy 9 mln palaczy – 70% z nich chce rzucić palenie, ale tylko 10% z tej grupy podejmie próbę, a 2-3% odniesie sukces. Warto jednak się postarać – nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia efekty będą szybko zauważalne – rzucenie palenia w wieku 30-35 lat wydłuża życie do takiego poziomu jak u osób nigdy niepalących.

Co uzależnia?

Uzależnienie od papierosów dzielimy na psychiczne i fizyczne. Uzależnienie psychiczne to wytworzenie nawyku palenia i powiązanie tej czynności z sytuacjami życia codziennego. Za uzależnienie fizyczne odpowiedzialna jest nikotyna. Substancja ta nie jest tak niebezpieczna dla zdrowia jak pozostałe związki zawarte w dymie papierosowym (jest ich tam ponad 4000). Jednak w momencie jej odstawienia u osoby uzależnionej mogą pojawić się objawy tzw. zespołu abstynencyjnego, czyli np. natrętne myśli o paleniu, niepokój, frustracja i poczucie dyskomfortu, napięcie psychiczne, drażliwość, obniżona koncentracja, zaburzenia snu, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększony apetyt. Trudno jest samemu opanować te objawy, dlatego są one najczęstszą przyczyną powrotu do palenia.

Co pomoże rzucić palenie?

  • Na pewno chęć – jeśli naprawdę nie chcesz rzucić nałogu, nie osiągniesz sukcesu.
  • Silna motywacja, myślenie o korzyściach, jakie da niepalenie (zdrowotnych, urodowych, finansowych itp.).
  • Co do metod – 8% próbuje rzucić palenie tylko silną wolą, 2% korzysta z tzw. Nikotynowej Terapii Zastępczej – tutaj w tym roku pojawiły się nowości, np. Inhaler Nicorette czy minipastylki do ssania NiQuitin dla tych, którzy chcą rzucić palenie w bardziej dyskretny sposób. Preparaty tego typu działają w ten sposób, że pobudzają centralny układ nerwowy – tak jak papierosy, jednocześnie dając niektóre z efektów palenia, takie jak poprawa nastroju i skupienie uwagi. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one nikotynę w czystej postaci. A wbrew potocznym opiniom, przyczyną chorób wywołanych paleniem nie jest nikotyna, lecz tysiące toksyn zawartych w dymie tytoniowym. Nie jest to złoty środek, ale dwukrotnie zwiększa szanse na powodzenie. Reszta zależy od ciebie;-)

NiQuitin Mini

Tabletki do ssania NiQuitin Mini (GlaxoSmithKline) są dostępne w dwóch dawkach:
 4 mg – dla silnie uzależnionych palaczy, wypalających więcej niż 20 papierosów dziennie, oraz 1,5 mg – dla słabiej  uzależnionych palaczy, wypalających 20 lub mniej papierosów dziennie (20 tabletek/ok. 30 zł).
 

 

Poprzedni artykułSERUM VEGETAL
Następny artykułODMŁADZANIE TOTALNE
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.