Strona główna DZIEJE SIĘ KWIATY NA BALKON – JAKIE ROŚLINY NA BALKON WYBRAĆ?

KWIATY NA BALKON – JAKIE ROŚLINY NA BALKON WYBRAĆ?

0
bratki w doniczce

Rośliny balkonowe to jedna z najpiękniejszych dekoracji. Ich pielęgnacja nie jest trudna, o ile odpowiednio dobierzesz gatunki do strony balkonu i czasu, jaki możesz im poświęcić.

Kwiaty balkonowe, zarówno te jednoroczne, jak i wielosezonowe, potrafią cieszyć oko. I, co ważne, naprawdę nie trzeba mieć bogatej wiedzy na temat pielęgnacji roślin, żeby je uprawiać. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko co nam się podoba, będzie dla nas – czyli naszego balkonu – odpowiednie. Dlatego planując jego aranżację musisz wziąć pod uwagę nie tylko własny gust, ale sprawdzić, co dobrze się poczuje akurat na Twoim tarasie.

Mamy dla Ciebie garść wskazówek, od czego zacząć, planując kwiatową aranżację balkonu.

Kwiaty światłolubne – na balkon południowy i zachodni:

Nie wszystkie kwiaty lubią słońce, dlatego jeśli Twój balkon jest ulokowany od strony południowej lub zachodniej, musisz wybrać gatunki, które lubią być skąpane w słońcu. W przypadku balkonu od południa, rano światło jest rozproszone, ale aż do popołudnia naprawdę mocno świeci. Dlatego czasami trzeba zastosować tzw. cieniowanie, czyli po prostu zasłonić rośliny, żeby – niczym ludzka skóra – nie zostały poparzone wskutek silnego działania promieniowania UV. W przypadku balkonu zachodniego jest on najintensywniej oświetlony po południu, aż do zachodu słońca. Tym samym ryzyko poparzenia jest również nieco niższe.

Wybór kwiatów światłolubnych jest naprawdę bogaty, a ich prawidłowy wybór to gwarancja tarasu skąpanego w różnokolorowych kwiatach od marca aż do października.

Te najbardziej popularne to:

• Aksamitka – kwietnie od połowy czerwca do października, ma żółte, pomarańczowe lub czerwono-brązowe kwiaty, lubi gleby żyzne i przepuszczalne, nie wolno je przelać.

• Begonia stale kwitnąca – ma liczne, drobne kwiaty (białe, czerwone. łososiowe, różowe) oraz ozdobne – zielone, brązowe lub czerwone – liście, lubi żyzną i stale wilgotną glebę.

• Bratek ogrodowy – ma duże, pojedyncze (nawet 10 cm) kwiaty, lubi lekko kwaśną, próchniczą glebę, nie można jej przesuszyć.

• Groszek pachnący – ma białe, niebieskie, pomarańczowe, różowe lub żółte kwiaty, lubi glebę bogatą w wapń, która powinna być umiarkowanie sucha.

• Nasturcja – ma żółte, czerwone lub pomarańczowe owoce, preferuje żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby.

• Pelargonia wielokwiatowa – ma czerwone, fioletowe, łososiowe lub różowe kwiaty, które są zebrane z duże baldachy, lubi umiarkowanie wilgotną glebę.

• Surfinia – inaczej petunia, ma kielichowate kwiaty, których barwa jest ogromnie zróżnicowana – od białych, przez różowe, fioletowe aż po prawie czarne, preferuje podlewanie nawet dwa razy dziennie.

• Werbena ogrodowa – ma białe, czerwone, fioletowe, różowe lub żółte kwiaty zebrane w grona, lubi umiarkowanie wilgotną glebę, warto ją sadzić w dużych skrzynkach.

Kwiaty cieniolubne – na balkon północny i wschodni

Balkon północny wyróżnia się tym, że dociera do niego najmniej promieni słonecznych. Posadzone na nim rośliny są oświetlane jedynie z samego rana oraz późno po południu. W ciągu dnia światło jest rozproszone i równomiernie je „okrywa”. Natomiast w przypadku balkonu wschodniego jest on oświetlony od rana do południa, potem światło jest rozproszone, nie występują także silne i zimne wiatry. Co prawda wybór kwiatów balkonowych cieniolubnych jest mniejszy, ale na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Te najbardziej popularne to:

• Begonia bulwiasta – ma białe, czerwone, łososiowe lub różowe kwiaty, lubi lekko kwaśną, stale wilgotną glebę.

• Fuksja – ma pojedyncze lub pełne, jednobarwne, dwubarwne lub wielokolorowe kwiaty. Kwitnie intensywnie od kwietnia do października.

• Hortensja ogrodowa – to niewysoki krzew z dekoracyjnymi, kulistymi kwiatostanami. Co ciekawe, kolor kwiatów zależy od odczynu gleby (na glebach kwaśnych barwa często jest niebieska, na zasadowych – różowa).

• Niezapominajka – ma zebrane  grona drobne niebieskie kwiaty, i wąskie owłosione listki. Lubi wilgotną glebę, bogatą w azot.

• Pierwiosnki – preferują stale wilgotne, bogate w próchnicę podłoże, w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, czerwone lub fioletowe.

Podlewanie roślin balkonowych

Odpowiednie podlewanie to konieczny warunek, aby kwiaty balkonowe – i te niskie doniczkowe, i pnące, i zwisające – prawidłowo się rozwijały. Dlatego przed każdym podlaniem należy sprawdzić wilgotność podłoża. Jak? Wsunąć w ziemię palec na głębokość ok. 2 cm – jeśli czujemy wilgoć, odkładamy podlewanie na następny dzień. Większość kwiatów balkonowych powinno być podlewanych raz dziennie i nigdy w momencie największego nasłonecznienia, żeby nie poparzyć delikatnych kwiatów i liści. Pamiętaj też o tym, że:

Im mniejszy pojemnik, tym podlewanie częstsze.

• Skrzynki z tworzyw sztucznych dłużej zachowują wilgoć niż te z ceramiki czy drewna.

• Mniejsze rośliny podlewamy częściej ale mniejszą ilością wody, duże rzadziej, ale obficiej.

• Kwiaty na balkonie południowym i zachodnim muszą być częściej i obficiej podlewane niż te na balkonie wschodnim i północnym.

• Kwiaty podlewane zbyt często zgniją, te przesuszone stracą kwiaty lub one w ogóle nie rozkwitną.

• Po deszczu można zaniechać podlewania o ile padało intensywnie, w innym wypadku krople spłyną po liściach i nie dotrą do podłoża.

Iglaki na balkon?

Dlaczego nie? Warunek jest jeden – naprawdę spory balkon, bo iglaki potrafią szybko rosnąć, a co za tym idzie, zabierają sporo miejsca. Jeśli jednak taras na to pozwala, można posadzić cyprysik, tuję a nawet mały świerk. Plusem iglaków jest to, że to rośliny wieloletnie, które latem mogą dać cień a zimą – odpowiednio ozdobione – stać się piękną żywą świąteczną dekoracją.

Kwiaty to idealna ozdoba balkonu