Strona główna DIETA I ZDROWIE ĆWICZENIA I RELAKS W CO SIĘ BAWIĆ Z 2-LATKIEM?

W CO SIĘ BAWIĆ Z 2-LATKIEM?

0

Nasze pociechy od drugiego roku życia wchodzą w okres poniemowlęcy. Dbając o ich rozwój rodzice powinni pamiętać o odpowiednich zabawach, które nie tylko  będą dostosowane do wieku dziecka, ale także pozytywnie wpłyną na jego rozwój psychofizyczny.

tekst: Kasia Kosieradzka (pedagog)

Zarówno w drugim, jak i w trzecim roku życia to czego nauczy się dziecko i jakie umiejętności wyrobi, wpływa na przebieg jego rozwoju w kolejnych latach życia. Dla dwulatków to rodzice są głównym czynnikiem społecznym. Dzięki nim dziecko poznaje świat, panujący w nim ład. To oni pomagają dziecku poznawać siebie i własne możliwości.

zabawy z 2-latkiem

prawidłowo rozwijający się dwulatek (25 – 30 miesiąc życia) potrafi już chodzić, a nawet więcej – skacze, biega, schodzi po schodach bez trzymania się poręczy

Zabawy a prawidłowy rozwój dwulatka

Choć rodzice z pewnością poświęcają dużo uwagi i czasu na zabawę, warto zwrócić uwagę na to, w co się bawimy z naszym dwulatkiem. Zabawa powinna być nie tylko zabawą, ale czymś więcej – powinna rozwijać te umiejętności dwulatka, które w tym okresie życia szczególnie się kształtują. Poniżej przedstawiamy zarówno najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem 2-letnich dzieci, jak i zabawy odpowiednie do każdego aspektu.

1. Wstępna koordynacja przeciwstawnych aktywności

W tym wypadku powinniśmy postawić na zabawy, które będą ćwiczyły przykładowo wypuszczanie/zatrzymywanie, zatrzymywanie się w miejscu/bycie w ruchu. Pozwolą one dziecku na wyrobienie refleksu.

  • Kucany berek

Mówisz dziecku, że najpierw ono jest berkiem – czyli on ciebie goni i musi cię złapać. Tłumaczysz dalej, że to nie jest takie proste  W ostatniej chwili, gdy dziecko ma już cię złapać, kucasz i złapanie nie jest zaliczone. Będzie ważne wtedy, kiedy dziecko złapie cię w pozycji stojącej. Oczywiście potem zamieniacie się rolami.

Uwaga! Zapewnijcie sobie dużą i bezpieczną przestrzeń z nieśliską podłogą. Świetnie, jeśli będzie możliwość zabawy na świeżym powietrzu, na trawie.

2. Rozwój motoryki małej

Dziecko powinno ćwiczyć także swoje zdolności manualne, a przy tym cierpliwość i precyzyjność. Poza tym takie zabawy pozytywnie wpływają na rozwój wyobraźni i kreatywności dziecka.

  • Ułóż wzór

Weź dwa takiej samej długości sznurki. Z jednego ułóż na stole lub podłodze jakiś wzór, na przykład spiralę. Daj drugi sznurek dziecku i zachęć by jak najdokładniej odtworzyło twój wzór.

3. Fantazjowanie

Zabawy, które rozwiną pomysłowość i fantazję naszego dwulatka są także istotne – w przyszłości dziecko będzie łatwiej wychodziło z różnych sytuacji.

  • Ciastolina

Ciastolinę można obecnie kupić w sklepie z zabawkami. Jednak można także samemu przygotować podobą w domu. Dziecko może nam w tym pomagać.Wymieszaj szklankę mąki i pół szklanki soli, a następnie dodaj tyle wody, aby powstała gęsta papka. Wyrabiajcie ciasto z dzieckiem do momentu, kiedy stanie się przyjemne w dotyku i gładkie. Potem dziecko może lepić rozmaite figury, a ty możesz mu podsuwać ciekawe pomysły, pokazywać różne możliwości!

4. Opanowanie języka do opisu otaczającej dziecko rzeczywistości

Dziecko powinno uczyć się poprawnego formułowania wypowiedzi, opisywania ciągu wydarzeń, używania odpowiednich pojęć.

  • Zapominalska mama

Wybierz jakąś prostą codzienną czynność, na przykład robienie herbaty. W czasie zabawy dziecko powinno cię uważnie obserwować i podpowiadać, co powinnaś robić. Udawaj, że zapomniałaś, co teraz należy wykonać i poczekaj, na podpowiedź dziecka.

Uwaga! Wykonuj tylko te polecenia dziecka, które są prawidłowe, dokładne i dobrze wypowiedziane.

5. Abstrakcyjne myślenie

W tym wieku można uczyć dziecko rozpoznawania prostych form geometrycznych, a przy okazji połączyć je z nauką kolorów.

  • Układanka

Wytnij z kartek o różnych kolorach trójkąty, koła, prostokąty. Następnie z dzieckiem pogrupujcie je najpierw kolorami, a następnie kształtami. Za każdym razem dokładnie nazywaj i kolor, i figurę. Potem możesz z dzieckiem przykleić figury na kartkę, układając je w fantazyjną kompozycję.

6. Wyrażanie emocji

Trudnej umiejętności panowania nad emocjami nie zdobywa się od razu. Warto ją kształcić już u dwulatka. Zabawa prezentowana poniżej przydaje się, kiedy dziecko płacze, złości się i nie chce się uspokoić.

  • Głucho, niemo…

Jak tylko wypowiesz słowa „głucho, niemo, nieruchomo, stój!”, dziecko powinno przerwać zajęcie i pozostać w ostatniej pozie. Możecie się także zamienić rolami.

Dobrej (i twórczej) zabawy! 🙂