Strona główna FRYZURY PIĘKNE WŁOSY PO LECIE

PIĘKNE WŁOSY PO LECIE

0

Moje włosy, choć chronione w trakcie lata kosmetykami z filtrami UV,  trochę ucierpiały. Są lekko wysuszone, zmieniły kolor. Dlatego postanowiłam zapytać specjalistę, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po lecie. Na moje pytania odpowiedziała pani Izabela Szymczak, trycholog, właścicelka kliniki włosów HairLab. (KK)

piękne włosy po lecie

Pani Izabelo, jak poznać, że nasze włosy uległy negatywnym wpływom słońca, wiatru czy słonej wody?

Piękna słoneczna  pogoda, która służy latem naszemu ciału i poprawia samopoczucie, paradoksalnie, jest jednocześnie największym wrogiem włosów. Włosy niszczą się pod wpływem słońca, wiatru i wody.  Dlatego latem, przy dużej ekspozycji słonecznej, oprócz osłony głowy powinniśmy używać  kosmetyków z filtrami słonecznymi, w tym kosmetyków z tzw. linii słonecznych przeznaczonych do pielęgnacji. Działają silnie regenerująco, nawilżają i reperują posłoneczne uszkodzenia. 
Słońce powoduje uszkodzenia powierzchni włosów, odbarwienia, utratę połysku. Zmienia także ich strukturę. Wiatr mierzwi włosy, niszcząc łuseczki pochewek, co prowadzi do rozdwajania końcówek.

Czy włosy farbowane wymagają specjalnego sposobu pielęgnacji? Czy to prawda, że włosy pofarbowane na blond są bardziej podatne na negatywne działanie czynników zewnętrznych?

Najbardziej podatne na uszkodzenia wywoływane przez promieniowanie UV są włosy jasne (naturalne i farbowane), siwe i rude. Im mniej we włosach ich naturalnego barwnika, tym większe są zniszczenia wywołane przez promienie słoneczne. Melanina zawarta we włosach nie chroni ich dostateczne, naturalna ochrona jest zdecydowanie lepsza u brunetek.

Izabela SzymczakJak w domu można odżywić i zregenerować włosy po lecie?

Na odbudowę i regenerację włosów zniszczonych promieniowaniem  UV trzeba poświęcić co najmniej miesiąc. Pierwszym krokiem jest rezygnacja z  suszarki, prostownicy  i  lokówki, które za sprawą wysokiej temperatury pogarszają stan włosów. Najlepiej umyte włosy zostawić do samoistnego wysuszenia, jednocześnie pamiętając, aby nie kłaść się spać z mokrymi włosami, gdyż są one wówczas o wiele bardziej narażone na uszkodzenia podczas pocieranie nimi w czasie snu o poduszkę.

Izabela Szymczak, trycholog, właścicielka kliniki włosów HairLab

Podstawą regeneracji są odpowiednio dobrane do naszego typu włosów: szampon, odżywka lub silniejsza maska. Należy pamiętać, iż rodzaj szamponu dostosowujemy do konkretnego typu skóry głowy (na przykład do skóry przetłuszczającej się – szampon do włosów przetłuszczających się, do skóry z łupieżem – szampon przeciwłupieżowy). Tak naprawdę dopiero odżywka i maska spełnia swoją funkcję regeneracji.

Do mycia głowy należy używać letniej, a nawet chłodnej wody, która domyka łuski. Podczas zabiegu mycia wskazane jest wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy, który pobudzi mikrokrążenie w okolicach mieszków włosowych. Następnie  należy delikatnie osuszyć mokre włosy ręcznikiem, nałożyć regenerującą odżywkę i spłukać ją po kilku minutach.

Do silniejszej regeneracji zniszczonych włosów należy stosować silnie skoncentrowane maski, których powinno się używać mniej więcej co 2-3 mycie. Po rozprowadzeniu na całej długości włosów (z ominięciem  skóry głowy), głowę należy owinąć folią, a następnie ręcznikiem i pozostawić na 15-30 minut – w zależności, jaki czas podany jest na opakowaniu. Po takim kompresie myjemy włosy szamponem i na końcu płuczemy chłodną wodą.

Można stosować również maski z naturalnymi olejkami. Te naturalne preparaty odbudowują strukturę włosa, nawilżają go i otaczają ochronną warstwą. W efekcie pasma są wygładzone, miękkie i elastyczne. Do włosów szczególnie zalecany jest olejek kokosowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, rycynowy lub olej arganowy.

piękne włosy po lecie

Czy możemy wspomóc nasze włosy od wewnątrz, na przykład stosując specjalną dietę?

Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą pięknych i mocnych włosów. Jeśli nie będziemy „katować” naszego organizmu monotematycznymi dietami, jest szansa, że zapewniamy naszym włosom wszystkie niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i wyglądu składniki.

Dlatego w diecie warto uwzględnić:

  • mięso, drób, ryby, owoce morza, jaja oraz płatki owsiane  – zawierają metioninę i cysteinę, dostarczają one także żelazo, cynk i miedź
  • pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, gruboziarniste kasze, makarony razowe – zawierają dużo witaminy B1
  • pestki słonecznika, nasiona sezamu, orzechy – mają dużo witaminy B6, E i kwasu  pantotenowego
  • sałatę, brokuły, pomidory, paprykę, natkę pietruszki, jako  źródło  beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A

Jakie zabiegi oferowane przez klinikę Hairlab pomogłyby w szybszej regeneracji zniszczonych po lecie włosów?

Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z trychologiem lub specjalistą fryzjerem, który oceni stan skóry głowy i włosów. Jeśli dodatkowo mamy problem z wypadaniem włosów, dobrze jest zrobić badanie trychologiczne włosów, w którym badamy stan skóry i strukturę włosów w 200-krotnym powiększeniu. Po takiej kompleksowej konsultacji proponowana jest kuracja  trychologiczna, której pierwszym etapem jest peeling skóry głowy. Taki peeling dokładnie oczyszcza skórę głowy ze wszystkich zanieczyszczeń, łojotoku, ewentualnie łupieżu i nawet jeśli nie mamy problemu z tymi przypadłościami dermatologicznymi, to lepiej dotlenimy skórę głowy i dzięki temu będzie ona lepiej wchłaniała wszystkie składniki preparatów, które w dalszej kolejności będą aplikowane na skórę.

Po okresie  letnim warto zainwestować w ampułki regeneracyjne zawierające proteiny, keratynę i witaminy. Produkty te mają działanie nawilżające, wzmacniające i odbudowujące. Działają szybciej i intensywniej niż zwykłe odżywki – kondycja włosów ulega wyraźnej poprawie już po pierwszym użyciu, jednak aby efekt ten był trwały, zabieg należy powtórzyć co najmniej kilka razy.

Po  zastosowaniu ampułki wzmacniającej polecana jest kuracja trychologiczna, która może być stosowana przez klientów w domu, bez konieczności przychodzenia do kliniki. W skład kompleksowej kuracji, oprócz peelingu, wchodzą również lecznicze szampony, odżywki i lotiony. Należy pamiętać, iż warunkiem skuteczności takiej kuracji jest systematyczność jej stosowania.

Dziękuję za rozmowę.

Poprzedni artykułVILLA VERDE W ZAWIERCIU
Następny artykułGDY DZIECKO SIĘ GARBI
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.