Strona główna PAZNOKCIE MANIKIUR I PEDIKIUR DOMOWA PIELĘGNACJA STÓP

DOMOWA PIELĘGNACJA STÓP

0

O czy pamiętać, aby kusiły wyglądem i lekko nas nosiły? Radzi Andrzej Piotrowski, specjalista podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.

Jak dbać o higienę stóp?

Stopy należy myć codziennie w wodzie z dodatkiem mydła. Dłuższe kąpiele nie powinny przekraczać 5-7 minut oraz temperatury powyżej 38°C. Należy zwracać uwagę na dokładne wycieranie miejsc pomiędzy palcami, ponieważ dodatkowa wilgoć między palcami może przyczyniać się do powstawania zmian chorobowych.

Sposoby na gładką skórę

Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie stóp. Właściwy dobór kosmetyków pomoże uchronić naszą skórę przed suchością, brakiem elastyczności, pękaniem naskórka, nadpotliwością czy nawet grzybicą. Równie istotne jest ścieranie martwego naskórka. Wbrew powszechnej opinii najlepszym rozwiązaniem nie jest używanie tarki czy pumeksu – takie zabiegi mogą bowiem doprowadzić do spotęgowania twardości naskórka i przyspieszać proces jej rogowacenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest peeling, który nie tylko usuwa martwy naskórek, ale także poprawia krążenie i niweluje uczucie zmęczenia. Nie zapominajmy także o masażu stóp, który również przyspiesza krążenie krwi oraz pomaga pozbyć się toksyn. Dobrą inwestycją jest zakup ręcznego masażera do stóp – na przykład drewnianej rolki z drobnymi kolcami lub specjalnej maty (tzw. jeżyka), po której chodzi się boso.

Piękne paznokcie

Paznokcie u stóp mają większą tendencję do wrastania niż paznokcie dłoni. Dlatego nie powinno się ich zbyt głęboko wycinać po bokach. Najlepiej jest wyrównywać do linii wału paznokciowego i tylko delikatnie wygładzić rogi paznokcia, aby pozbyć się ostrych zakończeń.

Idealny kształt płytce paznokci powinniśmy nadać krótkimi pociągnięciami pilniczka w jedną stronę. Najlepiej wykorzystać do tego pilniki gruboziarniste. W celu pozbycia się nierówności płytki, paznokcie powinniśmy również wypolerować. Obecnie niemal w każdym sklepie kosmetycznym możemy zakupić specjalne bloczki ścierające o różnym stopniu ścierania 
i nabłyszczania. Pamiętajmy jednak, że polerowanie paznokci u stóp nie powinno być wykonywane częściej niż co 2-3 tygodnie. Zbyt często powtarzanie tego zabiegu może bowiem sprawić, że płytka stanie się zbyt cienka, a w efekcie będzie również słabsza i bardziej łamliwa.

Jeśli nasze paznokcie są łamliwe, dobrze stosować preparaty z ceramidami i proteinami. Naturalną maseczką dla paznokci jest oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Duży wpływ na stan naszych paznokci ma również obecność w organizmie takich składników mineralnych jak: wapń, żelazo, cynk, magnez, krzem czy witamina B.

Kiedy do specjalisty?

Jeśli na skórze stóp pojawiły się zmiany w postaci np. odcisków czy modzeli, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również sprawiają ból, powinniśmy od razu udać się do specjalisty podologa. Radzenie sobie z takimi problemami domowymi sposobami, np. za pomocą plastrów albo środków z zawartością kwasów, może nie tylko zaostrzyć infekcję, ale również przyczynić się do powstania trudnej do wyleczenia rany.

W gabinecie podologicznym, poza zdiagnozowaniem problemów związanych ze stopami i ich leczeniem, możemy uzyskać informacje zarówno o domowej pielęgnacji stóp, jak i o tym, jakie ćwiczenia oraz masaże poprawią ich stan na co dzień.

Poprzedni artykułI Coloniali Seductive Elixirs
Następny artykułC-Thru Pure Illusion
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.