Strona główna DIETA I ZDROWIE WITAMINA B2 – ORGANIZM JEJ POTRZEBUJE!

WITAMINA B2 – ORGANIZM JEJ POTRZEBUJE!

0
witaminki

Ryboflawina, laktoflawina a nawet witamina G – B2 niejedno ma imię i niejedną funkcję w ludzkim organizmie pełni. Jakie są skutki jej niedoboru, nadmiaru i gdzie ją znaleźć? Mamy dla was garść konkretnych informacji.

Witamina B2 pierwszy raz została opisana w roku 1932 przez Warburga i Christiana i funkcjonowała jako „żółty enzym znajdujący się w drożdżach”. Według autorów odgrywała ogromna rolę w procesach utleniania i redukcji. Kilkanaście miesięcy później okazało się, że występuje zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych. Dziś wiemy już z pewnością, że B2 wchodzi w skład enzymów flawinowych, jest rozpuszczalna w wodzie i degradowana przez promienie UV.

Rola witaminy B2

Najważniejsza rola ryboflawiny to udział w procesach utleniania i redukcji. To w dużej mierze dzięki niej uzyskujemy energię z pożywienia. Jest również niezbędna dla właściwego wzrostu i rozwoju organizmu oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze także udział w produkcji czerwonych krwinek, w wytwarzaniu hormonów oraz potrafi pomóc w hamowaniu objawów depresji. Witamina B2 znana jest także ze swoich właściwości naprawczych skóry – przyspiesza proces gojenia i zabliźniania się ran. Nie możemy także nie wspomnieć o tym, że ryboflawina odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku (bierze udział w mechanizmie akomodacji oka) i jest niezbędna w przemianie witaminy B6 i kwasu foliowego. Stąd szczególnie polecana jest ciężarnym i karmiącym piersią.

Skutki niedoboru witaminy B2

Niedobór diagnozuje się w oparciu o wywiad z pacjentem, ponieważ badania nie są refundowane przez NFZ, a zatem rzadko przez lekarzy zlecane. Objawy sugerujące awitaminozę to przede wszystkim te ze strony układu nerwowego, a zatem bóle mięśniowe, rwa kulszowa, zapalenia korzonków, a także łzawienie i szybkie męczenie się oczu. Do tego dochodzą infekcje okolic intymnych (zwłaszcza u kobiet) oraz zmiany skórne, takie jak suchość skóry, łuszczenie, pękanie. Musimy także wspomnieć o pojawiających się w ustach aftach czy pleśniawkach (i zajadach), wypadaniu włosów, zawrotach głowy czy problemach z koncentracją.

Skutki nadmiary witaminy B2

Bardzo trudno przedawkować witaminę B2 biorąc ją doustnie, ponieważ słaba rozpuszczalność w jelicie chroni przed wchłonięciem niebezpiecznych jej ilości. Ponadto, skoro jest rozpuszczalna w wodzie, jej nadmiar może zostać wydalony z moczem (ma wtedy jaskrawożółtą barwę). Toksyczną dawkę można podać poprzez zastrzyk. Typowe objawy przedawkowania to nudności i wymioty.

Zalecane dziennie spożycie B2

Jak w przypadku każdej innej witaminy zależy od wieku i płci. Normy kształtują się tak: dzieci do 3. roku życia – 0,5 mg; od 4. do 6. roku życia – 0,6 mg; od 7. do 9. roku życia – 0,9 mg. W 18. roku życia wzrastają: u chłopców do 1,3 mg, a u dziewcząt do 1,1 mg. W przypadku dorosłych zapotrzebowanie już tak nie wzrasta i kształtuje się na poziomie 1,1-1,2 mg u pań (w tym 1,4 mg u ciężarnych i 1,6 mg u karmiących ) i 1,3-1,4 u panów.

Gdzie występuje witamina B2?

Duże ilości witaminy B2 znajdziemy w mięsie (zwłaszcza wątróbce i dziczyźnie). Jej ”pokłady” są także w jajkach (0,54 mg w 100 g), twarogu (0,35-0,49 mg w 100 g) oraz serach żółtych (0,29-0,59 mg w 100 g). Bogata w witaminę B2 jest także kasza jaglana (0,38 mg w 100 g) oraz groch, soja, fasola, natka pietruszki, seler naciowy, szpinak, pełnoziarniste pieczywo, migdały. Warto również wzbogacić jadłospis o takie produkty jak łosoś, pstrąg, makrela, pełnoziarniste pieczywo, jogurty, kefiry, maślanki i orzechy.