RELAKS W OCEANIE SPOKOJNYM

RELAKS W OCEANIE SPOKOJNYM

972
0
PODZIEL SIĘ

Ocean Spokojny, kapsuła odpływowa

Na seans w kapsule odpływowej wybierz się do Oceanu Spokojnego, Warszawa, Marina Mokotów
, ul. Szyprów 1
, tel. 660 22 88 22, www.oceanspokojny.com.pl. Seans w kapsule kosztuje 120 zł, karnet na 10 zabiegów – 800 zł. 

Jeśli chcesz poczuć kosmiczne odprężenie w stanie nieważkości, nie musisz lecieć… w kosmos! Wystarczy, że zanurzysz się w… oceanie na warszawskim Mokotowie. Tutaj właśnie mieści się gabinet Ocean Spokojny, który proponuje unikalne zabiegi głębokiego odprężenia w specjalnej kapsule odpływowej. Odpływasz? 

 

Co to jest „floating”?

Wyobraź sobie, że unosisz się w wodzie, takim np. Morzu Martwym. Nie czujesz bodźców świata zewnętrznego, twoje ciało swobodnie „floatinguje”, czyli unosi się na powierzchni wody bez żadnego wysiłku: fizycznego ani psychicznego. Rozluźniają się mięśnie, umysł odpoczywa. Czujesz się „bezcielesna” i głęboko odprężona… Fajnie? Takie wrażenia zapewnia właśnie tzw. kapsuła odpływowa, wypełniona słoną wodą podgrzaną do temperatury ludzkiego ciała (w 500 litrach wody rozpuszczonych jest 350 kg specjalnej soli Epsom, dzięki której ciało ludzkie unosi się bez wysiłku na powierzchni głębokiego na zaledwie 30 cm i słonego bardziej niż Morze Martwe roztworu).

Kapsuła zwana jest też izolacyjną, ponieważ znajdująca się w środku osoba zostaje całkowicie odizolowana od zewnętrznej stymulacji zmysłowej. Po wyłączeniu światła, przebywając w dźwiękoszczelnej, ciemnej przestrzeni, przestajesz czuć, które części Twojego ciała mają kontakt z wodą, a które nie, i doznajesz niezwykłego wrażenia unoszenia się w powietrzu. Jest to stan podobny do nieważkości. Nie ma obrazów, dźwięków, dotyku, zapachu ani smaku. Mózg, który na co dzień 90% swej aktywności poświęca na analizę tysięcy dostarczanych przez zmysły bodźców, umieszczony w pustce staje się nagle całkowicie wolny i spokojny. Ciało unosi się swobodnie, wszelkie troski i stresy odpływają. Osiągasz stan niezwykle głębokiego relaksu, dostępnego dotąd tylko osobom z wieloletnią praktyką medytacyjną. 

Jak to możliwe?

kapsuła odpływowaTu nie ma czarów. Na co dzień nasz mózg poświęca bardzo dużo energii na kontrolowanie mięśni, przeciwdziałając sile grawitacji. Gęsty roztwór soli Epsom we wnętrzu kapsuły sprawia, że grawitacja znika. Każdy mięsień twojego ciała może się teraz rozluźnić. A mózg nie musi wydawać żadnych komend, analizować, sterować, kontrolować. Aktywność lewej półkuli – logicznej, racjonalnej, dominującej w codziennym, dorosłym życiu – zostaje spowolniona, synchronizując się z prawą półkulą, odpowiedzialną za kreatywność i wyobraźnię. Jest to stan przypominający ten, którego doświadczasz tuż przed zapadnięciem w sen. Ale, chociaż jesteś głęboko zrelaksowana, mózg pozostaje aktywny. Wytwarza ogromne ilości endorfin, tzw. hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i redukujących ból. Aktywność mózgowa z cyklu alfa zmienia się w fazę theta. Jest to stan umysłu charakterystyczny dla transu, hipnozy, snu na jawie. 

Zabieg i efekty

Do kapsuły najlepiej wejść bez bielizny, tak aby np. uwierające ramiączko nie zakłócało odczuć (a raczej ich braku:-). Czy to higieniczne? Tak, bo ogromne nasycenie soli sprawia, że żadne mikroorganizmy nie przetrwają w kapsule. Po każdym seansie cała woda z kapsuły zostaje przepompowana przez system specjalnych filtrów, który całkowicie ją oczyszcza. Dodatkowo roztwór wody z solą jest sterylizowany, co skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu bakterii czy wirusów. Testy chemiczne i bakteriologiczne przeprowadzone w 1989 roku w Australii dowiodły, że korzystanie z kapsuł odpływowych nie niesie żadnego ryzyka dla zdrowia.

Zazwyczaj potrzeba około 15 minut, aby wejść w stan głębokiego relaksu, który trwa jeszcze przez 45 minut (cały seans – godzinę). Dobroczynne efekty odczuwalne są od razu i nasilają się po opuszczeniu kapsuły. Przez cały dzień twoje ciało i umysł są świeże, oczyszczone. Wieczorem nawet osoby cierpiące na bezsenność (także te nękane przez jet-lag) zasypiają bez problemu. 

Poza tym możesz liczyć na: 

  • złagodzenie bólu – kapsuła polecana jest m.in. osobom cierpiącym na sporadyczne bądź chroniczne bóle mięśni i stawów, bóle migrenowe, artretyzm, a także odczuwającym ból spowodowany urazami;
  • zwiększenie wewnętrznej koncentracji i przyspieszenie regeneracji po dużym wysiłku fizycznym – to z tego powodu kapsuły stosowane są w treningu sportowym (Carl Lewis intensywnie korzystał z seansów w kapsułach podczas przygotowań do swoich startów olimpijskich, a Australijski Instytut Sportu włączył na stałe seanse w kapsułach do programu przygotowań olimpijskich); seanse przyspieszają wypłukiwanie kwasu mlekowego (przyczyny zakwasów), kortyzolu i adrenaliny, nagromadzonych w trakcie treningu lub zawodów, stymulują też wydzielanie endorfin stanowiących naturalne składniki przeciwbólowe. W efekcie sportowcy szybciej i efektywniej się regenerują, a rozluźnione mięśnie są bardziej odporne na potencjalne kontuzje. Poza tym brak rozpraszających bodźców w kapsule ułatwia koncentrację, dzięki której zawodnik może wizualizować sobie swoją postawę, pracę ciała podczas treningu, przeanalizować swoje starty, zwrócić uwagę na detale, które można poprawić; ciekawostka – NASA włączyła zabiegi w kapsule odpływowej do programu szkoleń astronautów!
  • zwiększenie potencjału mózgu, w tym zdolności do wizualizacji – zdaniem psychologów związane to jest z tym, że pozbawiony bodźców mózg „podkręca” czułość. Kiedy nadal nie ma czego analizować, podnosi czułość jeszcze trochę i jeszcze… Aby wypełnić pustkę – w miejsce obrazów, do których przywykł, tworzy własne. To może tłumaczyć nawiedzające wielu użytkowników kapsuł niezwykle żywe, realistyczne obrazy z zamierzchłej przeszłości, niekiedy wspomnienia z dzieciństwa. Ponieważ seanse wprowadzają uczestników w wyjątkowy stan aktywności mózgowej ułatwiający swobodny dostęp do rzadko odwiedzanych obszarów pamięci, wielu psychoterapeutów upatruje w kapsułach odpływowych bezcennego narzędzia przyspieszającego proces autoeksploracji. 

Podobno można się uzależnić i naprawdę „odpłynąć”;-) Jak tylko wypróbujemy ten zabieg, opiszemy Wam nasze wrażenia:-)

Więcej na www.oceanspokojny.com.pl

Ocean Spokojny, kapsuła odpływowa